Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“Anneler günü bizim için yine derin bir boşluğa dönüşecek” Video

Bu haftaki eylemlerinde ’94 yılında gözaltında kaybedilen Halil ve Kasım Alpsoy için adalet isteyen kayıp yakınları, kaç yıl geçerse geçsin aramaktan ve failler yargılanana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Yarın Anneler Günü olduğuna dikkat çeken Cumartesi Anneleri; devletin katledilen ve kaybedilen anneleri görmezden geleceğini ve ötekileştireceğini de vurguladı. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açığa çıkarılması ve faillerin yargılanması için her hafta açıklama yapan Cumartesi Anneleri, 841. hafta eylemlerinde 12 ve 18 Mayıs ’94 tarihlerinde gözaltın alınıp kaybedilen iki kuzen Halil ve Kasım Aksoy için adalet istedi.

Kayıp yakınlarının bu haftaki eylemleri Anneler Günü öncesinde gerçekleşti. Devleti yönetenlerin “İtaatkar ve pasif” olması kaydıyla anneliği kutsayacaklarını vurguladı. İktidarın katledilen, kaybedilen evlatları için mücadele eden anneleri ötekileştirecek ve görmezden geleceklerin altını çizen Cumartesi Anneleri, yarın yasları bile rehin alınmış kayıp ailelerinin evinde Anneler Gününün yine derin bir boşluğa dönüşeceğini dile getirdi.

Vazgeçmeyeceğiz!

Covid-19 salgını nedeniyle online düzenlenen açıklamada ilk olarak Halil Alpsoy’un eşi Fikriye Alpsoy seslendi. Kürtçe konuşan Alpsoy, “Aramadığımız hiçbir yer kalmadı” diyerek yürüttükleri adalet mücadelesini anlattı. Çaldıkları tüm kapıların yüzlerine kapandığını belirten Alpsoy, “Yaşadığım sürece bir damla kanım kaldığı sürece vazgeçmeyeceğim” diye vurguladı.

Kasım Alpsoy’un eşi Erdoğan Alpsoy, Galatarasay Meydanı’nın yasaklı olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Demesinler ki onlardan vazgeçtiler, akıbetini sormuyorlar, unuttular. Hayatımız boyunca aramaya devam edeceğiz.”

Kasım Alpsoy davasını takip eden Avukat Tugay Bek, soruşturmanın zamanaşımına uğradığını ve tüm başvuruların takipsizlikle sonuçlandığını kaydetti.

‘Kayıplarımızın akıbetini soracağız’

841. haftanın basın metnini Çiğdem Demirbilek okudu. Demirbilek, “841. haftamızda yargı makamlarına sesleniyoruz: Adaletin sağlanması, hukuk sisteminin temel görevidir. Kasım Alpsoy ve Halil Alpsoy dosyasında adaletin sağlanması için harekete geçin” dedi. Demirbilek, kayıpların akıbetini sormaktan da 142 haftadır yasaklanan Galatasaray meydanından vazgeçmeyeceklerini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir