Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kolombiya’da tavizler yetmedi

Kolombiya’da sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, vergi reformu adı verilen yasa tasarısının tetiklediği protestoların tasarıyı geri çekmesine rağmen dinmemesi karşısında bir geri adım daha attı. Devlet Başkanı Danışmanı Miguel Ceballos, Duque yönetiminin Ulusal Grev Komitesi dahil protesto liderleriyle görüşmek istediğini açıkladı. “Ülkede tüm kesimleri dinlemek zorundayız, ama ülke de hükümeti dinlemek zorunda. Buna yürüyenler kadar yürümeyenler de dahil” diyen Ceballos, taraflarla görüşmelerin yapılması halinde Duque’nin yanı sıra Devlet Başkanı Yardımcısı Lucia Ramirez’in de toplantılara katılacağını duyurdu.

Ulusal Grev Komitesi, yerli halk, sendikalar, çevreciler ve öğrenciler dahil olmak üzere çeşitli toplumsal kesimleri temsil eden bir çatı örgüt olarak öne çıkıyor. Duque, vergi tasarısına karşı 28 Nisan Grevi’ni başlatan Grev Komitesi’nin protesto öncesi görüşme taleplerini reddetmişti.

SÖMÜRGECİ İSİMLERİN HEYKELLERİ YIKILIYOR

ESMAD adı verilen kolluk güçlerinin eylemlere müdahalesi sonucu hayatını kaybeden kişi sayısının 37’ye yükseldiği ülkede kayıp durumda olan 379 eylemci bulunuyor. Zorla Kaybetmeler Çalışma Grubu’nun açıklamasında, 28 Nisan’dan bu yana kaybolduğu bildirilen 38 kişiye ulaşılabildiği ancak diğerlerinin akıbetinin bilinmediği ifade ediliyor. Öte yandan protestocu yerliler kentlerde sömürgecilerin heykellerini hedef alıyor. Cali kentinde İspanyol fetihçi Sebastián de Belalcázar’ın heykelini indiren Misak yerlilieri, dün başkent Bogota’da da İspanyol sömürgeci Gonzalo Jiménez de Quesada’nın heykelini yıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir