Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Soykırımında katledilenler Avusturya’nın başkenti  Viyana’da anıldı  

Avusturya ABF,  1937-1938  yılları arasında yapılan Derism Soykırımı’nda öldürülen masum insanları için, Avusturya’nın başkenti  Viyana’daki (Karlskirchen) Kilisesi’nin önünde  8 Mayıs 2021 tarihinde bir anma yaptı.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)  ile Viyana Alevi Toplumu’nun, Dersimlilerin ve Dersim dostlarının birlikte düzenledikleri anmada, Dersim Soykırımı’nda öldürülen binlece mahsum insan için (Karlskirchen) Kilisesi’nin önünde mumlar yakılıp gülbeng okundu. 

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF)  ve üye bileşeni Viyana Alevi Toplumu ,  08 05 2021 Cumartesi günü Saat 18:00’de, Dersim Soykırımı‘nda kefensiz torağa verilen binlerce şehidini yad ederek ve O’nların  anılarına 2000 mum yakarak Dersim toprağının altında kefensiz yatanları sahiplenmesini bildi.

Bu etkinlikte Türkçe ve ağırlıklı olarakta Almanca konuşmalar yapıldı.. Etkinlik Dersim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlandı. Dede Baki Buga nın sehitler anısına gülbenk okudu ve Lokma duası verdi.  Lokmalar özellikle Avusturyalılarla paylaşıldı.

Viyana Alevi Toplumu adına Başkan Muhittin Efe kısa bir konuşma yaptı. ‘‘Dersim’de yapılan vahşice katliamlar sonucu toprak altında kefensiz yatanlarımıza asla unutmayacağız‘‘ diyen Muhittin Efe, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:‘‘  Her yıl bir çok uğraşlar verilerek şehitlerimizin uğramış oldukları zülmün uygulayıcıları ve sorumlulalarını teşhir edecegiz. Pir Seyit Rıza nın mezar yeri halen sorumlular ve devlet yetkililerin inatçı tutumu sonrası belirlenlenmemesi ve gösterilmemesi kendi kimlikleri geregi bir kere daha zalim olduklarının göstergesidir‘‘ dedi.

Daha sonra bu etkinliğe omuz veren,dayanışma gösteren ATİGF ve Partizan taraftarlarına teşekkür etti..

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Özgür Turak’ta anmada kısa bir konuşma yaptı. Başkan Turak konuşmasına Almaca olarak şu cümlelerle başladı:‘‘Dersim kanayan yaramızdır.O topraklarda zalimin zülmüne direnerek bedenini Toprağa kefensiz olarak verilen acı bir tramvanın tarihin o utanç sayfasına adları yazılmıştır.Bu Katliamlar sonrası bir çok şeyler yazılıp çizildi. O Tarihi yaşanmışlıkları yaşıyarak anlatanlarımızı da yitiriyoruz. Bir çok şeylerin altı çizilerek tarihin akışına yazdıranlarımıızı selamlıyorum‘‘dedi.

Turak, konuşmasının şu ifadelerle sürdürdü: ‘‘Dersim‘de yaşanan acımasız katliamları asla unutmayacağız. Bu dava tüm ezilenlerin, devrimci – demokrak ve aydınların davasıdır!

Mayıs ayı, katliamlar ve direnişler ayı olmuştur. 4 Mayıs Dersim Soykırmı gün. 6 Mayıs  Deniz’, Yusuf ve Hüseyin için darağacını kurulduğu gün…  18 Mayıs, İbrahim Kaypakkaya’nın işkence tezgâhlarında öldürldüğü gün… ve daha nicelerini katledildikleri bir aydır Mayıs. Onun için Mayıs ayı şehitleri şahsında bugün burada, 1.Viyana Karlskirchenin önünde bizleri yalnız bırakmayıp, bizlerle dayanışmada bulunan örgütlere, demokratik, ilerici ve devrimci dava arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum‘‘ dedi.

Koronavirüs  salgınına rağme kalabalık bir kitlenin katıldığı anmaya, Alevilerin eşit hakları mücadelesinde ve örgütlenmelerinde büyük emkleri olan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker ile Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF)  Onursal  Başkanı M.Ali Çankaya’da katıldı. Viyana’daki Dersim anması, Baki Buga Dede‘nin okuduğu  birlik gülbengi ile son buldu.

Anma, AABF TV tarafından  canlı olarak yayınlandı..

Aydın Şafak  / Viyana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir