Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YEŞİLLER MİLLETVEKİLİ AYMAZ: AŞIDA PATENT KALKMALI

-Alirıza Güler, Duisburg –

Aalmanya’nın Köln şehrinde ATTAC örgütü’nün aşıda patentin kaldırılması için düzenlediği bir mitingde konuşan NRW- Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aymaz, “Salgın ancak dünya çapında yenilebilir. Bu da patent mülkiyet haklarının kaldırılması ile olur” diyerek konuyu Eyalet Parlamentosu gündemine getireceğini açıkladı.

Aymaz daha sonra yaptığı açıklamada da, “Zaman çok önemlidir, çünkü özellikle aşı korumasının olmadığı yerlerde virüs mutasyonları ortaya çıkabilir. Bu korunma özellikle güney yarımküre ülkelerinde eksiktir. Sadece küresel sürü bağışıklığının hepimizi virüsten ve diğer mutasyonlardan koruyacağı aşikardır” diyerek NRW Eyalet Parlamentosu’na sunduğu başvuruyu yayınladı.

ALMANYA AŞIDA PATENTİN KALKMASINA KARŞI

Avrupa Parlementosu da geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla aşıda patentin kaldırılmasını destekledi ve Avrupa Birliği’ni adım atmaya çağırdı. Kararla ilaç şirketlerinin elindeki verilerini Dünya Ticaret Örgütü ile paylaşmaları da istendi.

Aşıda patentin kalkması için dünya çapında bir kampanya yürütülüyor. Böylelikle aşının daha çok ülkede hızla üretilmesinin önünün açılabileceği savunuluyor. Hindistan ve Güney Afrika’nın başını çektiği bir çok ülke bu kampanyayı desteklerken, Almanya ve İngiltere ise buna karşı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir