Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri Koronavirüs gölgesinde yapılacak

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok,  2021 yıl  Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerinin programına  ilişkin kamoyuna önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir şekilde bilgi verceğini açıkladı.

  1. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinlikleri‘‘ bu yılda Koronavirüs gölgesinde gerçekleştirlecek. Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, ‘‘ Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikler‘‘ programının ayrıntılarının önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti..

Hacı Bektaş Dergahı 1964 yılında 16 Ağustos günü müze olarak açılmıştır. 16 Ağustos 1964 tarihiden itibaren her yıl 16-17-18 Ağustos günlerinde ulusal çerçevede 1990 yılından itibaren de uluslar arası çerçevede Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri olarak düzenlenmektedir.

Hacı Bektaş Veli’yi Anma Kurulu adına Hacı Bektaş Belediye Başkanı Altıok tarafından kamuoyuna sunulan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

‘‘58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Anma Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

  • 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri 57 yıldır olduğu gibi hiçbir kurum, kuruluş veya kişinin himayesinde olmadan ; Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumları birlikteliğinde gerçekleştirilecektir.
  • 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri, 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Yılı kapsamında bu yıl 16-22 Ağustos tarihleri arasında bir hafta sürecek şekilde düzenlenecektir.
  • Bilindiği üzere Alevi Bektaşi kültüründe önemli bir yer tutan Muharrem Ayı ‘’Matem Orucu’’ bu yıl 16-17-18 Ağustos tarihlerini de kapsamaktadır. Alevi Bektaşi Kurum temsilcileri ve kanaat önderlerinin de talepleri doğrultusunda 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek etkinliklerde bu tarihlerde Matem Ayına da uygun yalnız sergi, panel, konferans ve tiyatro etkinlikleri düzenlenecek olup, protokol programı 21 Ağustos Cumartesi günü, konser ve diğer etkinlikler ise 21 Ağustos Cumartesi ve 22 Ağustos Pazar günü düzenlenecektir.
  • 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri programının ayrıntıları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.‘‘

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir