Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK’dan, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in duruşmasına katılım çağrı

AABK, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davanın 10 Haziran‘da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK)  Onursal Başkanı Turgut Öker‘in hakkında açılan davanın duruşması, 10 Haziran 2021 Perşembe günü  yarın saat 10.00’da İstanbul Anadolu Adliyesi 10. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülecek.AABK, bügün yazılı bir açıklama yaparak. Öker’in  duruşmasına katılım çağrısı yaptı. ‘‘ Günün dayanışma ve birbirimize biraz daha kenetlenme günü olduğundan yola çıkarak, tüm Canları, 10 Haziran 2021 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde, saat 10’da görülecek olan duruşmada yanımızda olmaya davet ediyoruz‘‘ ifadelerin yer aldığı AABK açıklamasını tam metni şöyle:

‘‘Yine bir Alevi Can, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, 10 Haziran 2021 tarihinde, iktidarı eleştirdiği, muhalif ve Alevi olduğu için, bir kez daha yargılanıyor.

Bizler, “Adalet Sarayı” dediğiniz infaz odalarını Sünni-Irkçı-Gerici bir devletin kurumsallaşmasına karşı çıkan her demokrat yurttaşı korkutmak için kullandığınızı çok iyi biliyoruz.

Nerede zalim olan varsa, nerede zalimin karşısında duran varsa onunla birlikte olmak inancımız gereğidir.

Tarihten günümüze Alevi inancının, kültürünün taşıyıcısı olmak için mücadele içinde olanlar Anadolu topraklarında ne ile karşı karşıya kaldılarsa, bugün de müktedirler aynı bilinçle hareket ediyorlar.

Soruşturmalar, davalar, tutuklamalar, gözaltılar, katliamlar biz Alevilerin yabancısı olduğu şeyler değildir.

Bu idari ve yargısal pratikler, evrensel hukuka, ülkemizin taraf olduğu Uluslararası sözleşmelere, Milletin Meclisi‘nin yapmış olduğu Anayasaya, kanunlara açıkça aykırıdır. Ülkeyi yönetenlerin bu keyfilikten, bu yönetim şeklinden vazgeçmesini öneriyoruz. Ülkemize demokrasi gelene kadar tüm gücümüzle bunun karşısında mücadele edeceğimizi tekrardan kamuoyuna deklare ediyoruz.

Mafya-Siyaset-Din-Ticaret denkleminde iktidarın girmiş olduğu bataklığın ne gibi sonuçlar doğuracağını, yolsuzlukla, kayırmacılıkla geçen 19 yılın ardından gelen ekonomik krizin faşizme nasıl uygun bir ortam sağladığını bu ortamın derin güçlerin can simidi olan kargaşa, kaos bireysel ve kitlesel katliamlara nasıl gebe olduğunu memleket tarihinden en iyi bilen biz Alevileriz. Bunun farkında olduğumuzu, tüm örgütlülüğümüzle, bilincimizle, karşınızda olduğumuzu biliniz.

Bilinmelidir ki tek bir kurum temsilcisi, tek bir “Can“ yalnız değildir.

Her Alevi kurum temsilcisi Pir Sultan‘ların elinde ki sazın, Seyit Nesimi‘lerin sırtında ki derinin verdiği tarihsel haklılığının, inancının ve  evrensel ahlakın verdiği güçle Yezit’e Yezit, hırsıza hırsız, yolsuza yolsuz, zalime zalim demeye devam edecektir.

Bu vesile ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak, ülkemizin demokratikleşmesi yolunda  söylenen her sözün, yapılan her eylemin arkasında olduğumuzu, bu büyük suçlara ortak olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

Günün dayanışma ve birbirimize biraz daha kenetlenme günü olduğundan yola çıkarak, tüm Canları, 10 Haziran 2021 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde, saat 10’da görülecek olan duruşmada yanımızda olmaya davet ediyoruz.‘‘

NE OLMUŞTU?

Turgut Öker 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu. ‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakkında açılan davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı. AABK Onursal Başkanı Turgut, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası aldı. Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir