Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 AABF Heyeti, Unna ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi-Cemevi‘ni ziyaret etti – Video

Hasan Subaşı / Köln

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat ile AABK Yol, İnanç ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan‘ında içinde yer aldıkları AABF heyeti, dün Unna ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi-Cemevi‘ni ziyaret etti. AABF NRW Bölge Temsilciliği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen ziyaret AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF 2. Başkanı Aziz Aslandemir, AABK Yol, İnanç ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, AABK örgütlenme sorumlusu Özkan Lafatan, AABF NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz, AABF NRW Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyeleri Mesut Kabakçı, Funda Öztürk, İsmail Taş ve Vedat Bican’ın yanı sıra Hamm ve Dortmund Cemevlerinden temsilcilerde katıldı.

AABF’nin Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesindeki büyük Cemevlerinden biri olan Unna ve Çevresi Aleviler Birliği yeni binasının temeli 2019 yılında atılmıştı. Üyelerinin beklentilerine tam anlamıyla cevap veremeyen eski Cemevi binasını yıkan ve yerine her alanda hizmet verebilecek çok amaçlı kullanım özelliklerine sahip olan yeni bir Cemevi binası inşa edildi.

 

” BİR OLALIM, İRİ OLALMI, DİRİ OLALIM AMA AABF İLE OMUZ OMMUZA KALALIM!”

İnşaatın % 95’i tamamlanmış olan Unna ve Çevresi Cemevinin Başkanı İsmail Koç, kendilerini ziyarete gelen AABF heyetine teşekkür etti. Başkan Koç, yaptığı selamlama konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

‘‘Değerli canlar, bugün bizleri mutlu ettiniz. AABK Eşit Başkanı ve AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABK Örgütlenme sorumlusu Özkan Lafatan, AABF 2. Başkanı Aziz Arslandemir, Hamm Cemevi başkanı, Multi Kültür Genel Müdürü, AABF NRW Bölge başkanı ile Bölge yöneticileri ve AABK Yol İnanç Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dede aramızda. Hepinizi saygıyla sevgiyle salamlıyorum. Hoşgeldiniz. Bizi onurlandırdınız. Zaten bu günleride bekliyorduk. Salgın bitti siz geldiniz, bize ilaç gibi geldi.

Burada sizlerin huzurunda Cemevimizin yönetcilerine ve üyelerine teşekkürler ediyorum. Üyelerimizin verdikleri destekle hedefimize ulaştık. Ve şu an güzel bir Cemevimiz oldu. Darısı diğer derneklere. Bizde onların yanında her zaman yer alırız Birliğimiz beraberliğimiz her zaman önemli.

Biz de diyoruz ki, bir olalım, iri olalımi diri olalım, ama AABF ile omuz ommuza kalalım. Saygılarımla‘‘ dedi.

” ALEVİLERE YAKIŞAN BİR MEKAN OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ ”

Koç’tan sonra söz alan AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, konuşmasına orada bulunanları selamlayarak başladı. Başkan Mat, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:  “Uzun bir aradan sonra, Unna Cemevindeyiz. Bundan aylar önce buraya temel atmak için gelmiştik. Aradan belli bir zaman geçti bugün ziyarete geldik. İnşaatın son aşamasını görelim, bir ziyaret edelim bir hal hatır soralım dedik. Bu nedenle buradayız. Gerçekten Alevilere yakışan bir mekân olduğunu görüyoruz. Aleviler 32 yıldır Almanya’da örgütleniyor. Önce bodrum katlarında derneklerini kurdular. Daha çok sanayii bölgelerinde Cemevlerinin inşaasına başladılar. Sonra kendi cemevlerinin artık yetersiz olduğunu görmeye başladılar, daha farklı alanlarda hızmet veremek, sosyal kültürel çalışmalarda yapabilmek adına daha çok kullanımlı merkezlere ihtiyaç duyuldu. Bugün Unna’da bunlardan birtanesini başardı. Mevcut bulunduğu binayı yıkıp yeniden daha çok hizmet vermek, farklı alanlarda hizmet vermek adına çok kullanımlı bir cemevine bir eğitim merkezine bir okula dönüştürme açısından çok önemli bir aşmaya getirdi meseleyi. Bu açıdan çok önemli, çok değerli bir proje.

” SEVGİLİ ŞERİF ABİMİZ, O DA ÇOK HIZMETİ OLAN BİR CANIMIZDI ”

Bu zor süreçte ekonominin çok zor olduğu koşullarda, buna birde pandemi eklenmesine rağmen bugün şu aşamaya gelmesi %99 bitimiş hale gelmesi gerçekten çok önemli. Burada Sevgili Kenan abiye de çok teşekkür ediyorum, onunda çok katkısı oldı.Umuyoruz en kısa zamanda da buranın kurdelesini hep birlikte keseriz ve tamamen faaliyete geçirmiş oluruz.

Bu pandemi dediğimiz süreçten de kurtuluruz, can cana bir araya geliriz ve bu süreci birlikte kucaklarız diye düşünüyorum. Bununda bekletisi içerisindeyiz, umuyorum bu da olur. Tabii bugün buraya geldik, mutluluğunuzu paylaşıyoruz, ama yolda gelirken arkadaşlarla da konuştuk çok değerli bir abimizide bursda kaybettik, Sevgili Şerif abimizi. O da çok hizmetleri olan bir canımızdı.

Keşke o da bugün burada olabilseydi. Maalesef aramızda değil ama o dönemleri yaşayan bilen insanlar olarak, yani 90’lar, 95 -2000’li yıllar cemevlerinin satın alındığı yıllardır. 1995 yılında ilk cemevini Mannheim’da satın almıştık, ondan sonra şu anda Almanya’nın 160 cemevinin ,120’sinin mülkiyeti bize ait. Avrupa’da 260 cemevinin neredeyse 200’nün mülkiyeti Alevilere ait bir aşmaya geldik. O açıdan şunu ifade etmezsem eksiklik olur. Yani o cemevlerinin alınması, bugünlere getirilmesi ve bugün bu kadar güzel bir mekânda bir araya gelebiliyorsak, o birinci kuşağın ve özellikle de Şerif abi gibi canlarımızın, dostlarımızın çok çok emeği var. O insanlar buraların hayat bulması konusunda hem zamanları hem paraları hem de  bütün güçleriyle hizmet verdiler ve buralara getirdiler. O anlamıyla da böyle güzel bir mekânın daha açılışını yapmadık ama en azından son aşamasına geldiğini görüyoruz.

” GERÇEKTEN ÇOK GÖRKEMLİ OLMUŞ ”

Gerçekten çok görkemli olmuş. Gerçekten çok güzel olmuş! Cemevinin cem yapılacak dergâhından tutunda, sosyal kültürel çalışmalarda her türlü beklentiye cevap verecek bir hizmet merkezine dönüşmüş Unna Cemevimiz. Bunları konuşurken o insanları unutmamak lazım yad etmek lazım. Onların anısını yaşatmak lazım, bu çok önemli. O nedenle de sevgili Şerif abiyi ben buradan saygıyla, özlemle hasretle de anıyorum. Onun anısı buralarda hep olacak! Onun gibi emek veren tüm canlarımızın anıları burada hep yaşayacak… Ve gelecek nesiller onların resimlerini, onların verdiği mücadeleyi hele hele bu inşaata neler yaptıkların görecek yaşayacaklar…

Dediğimiz gibi son zamanlardaki zor şartlara rağmen hem sosyal anlamda hem hizmet anlamında cemevlerimiz üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştılar, halen de bu çabayı gösteriyorlar. Bu çok değerli birşey. Uzun bir aradan sonrada böyle cemal cemala can cana gelebilme şansımızda oldu, herhalde bu ilktir. Umuyorum bundan sonrada bu salgından kurtuluruz ve daha sık biraraya gelebiliriz, daha güzel çalışmalarda, organizasyonlarda buluşuruz, bunu temenni ediyorum, bunu bekliyoruz ve bu da birgün olacak diye düşünüyorum.

”  KATKI SUNA HER CANA ÖZELLİKLE TEK TEK TEŞEKKÜR EDİYORUM ”

Birkez daha İsmail abiye, hizmet veren değerli yöneticilerimize Unna‘da  çalışan canlarımıza dostlarımıza, bugünlere gelmesine katkı sunan, maddi manevi desteklerini sunan her cana özellikle tek tek teşekkür ediyorum ve hepsinin emeği önünde saygıyla eğiliyorum. Burda bulunan, bizi yalnız bırakmayan arkadaşlarımızsda ço çok teşekür ediyorum. Ben birkez daha hizmeti olan herkese teşekkür ediyorum. Sevgil Dursun abiyi burada görüyorum, sağolsun her zaman yanımızda oldu. O’na da buradan teşekkürlerimi sunuyorum…

” BİRBİRİMİZİN DEĞERİNİ BİLELİM ”

Bugün bu dostlarla birlikte olmak gerçekten çok güzel. Bunun değerini bilmek lazım. Zaten pandemi bize bir arada olmanın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Birbirimizin değerini bilelim. Birbirimize ne kadar fazla ihtiyaç duyduğumuzuda gördük bunu da yaşadık. Umuyorum bu birlik beraberlik ve verilen mücadeleyle çok daha güzel yerlere geleceğiz. Hızmet veren herkesin hizmetleri Hak ve Hakikat kapısına yazılsın! Birkez daha teşekkür ediyorum‘‘ dedi.

Başkan Mat’tan sonra söz alan AABK Yol, İnanç Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede “Hepinizi öncelikle saygı ve sevgiyle selamlıyorum‘‘ diyerek konuşmasına başladı. Kaplan Dede, konuşmasına şu ifadelerle devam etti: ‘‘Bu binanın yapım sürecinde ben burayı dört beş kez ziyaret ettim. Çünkü bizim için önemliydi buranın yapımı. Bir cemevi inşa ediyorsunuz ve bu inşa edilirken de gücümüzün zamanımızın yettiği oranda burada olmak gerekiyordu ve olmaya çalıştık. Gerçekten büyük bir emek var, büyük bir emek verilmiş, bu emeği gözardı etmemek gerekiyor…‘‘dedi.

Cafer Kaplan Dede’den sonra söz alan AABF NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz, konuşmasına Unna Cemevi’nin yeni binasına kavuşmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Solmaz, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa’nın göbeğinde böyle bir cemevimizin oluşması, sadece bizleri değil Türkiye’de de bütün canları, Avrupada’ki tüm Alevileri grurlandıracak…” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir