Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Soma Davası’nın avukatı: Dönen oyunların farkındayız

“Atılan tekmenin tanığıyız” diyerek savunma yapan Soma Davası avukatlarından Nergiz Tuba Aslan, davaya ilişkin dönen oyunların farkında olduklarını belirterek, heyete davaya özel atama olarak atandığını söyledi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda yaşamını yitiren 301 madencinin ölümünden sorumlu Can Gürkan, Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç’in Yargıtay tarafından bozulmasının ardından görülen davanın 3’üncü duruşması Akhisar Bülent Ciğeroğlu Salonunda dava avukatlarının beyanıyla devam ediyor.

‘Soruşturma ricayla açıldı’

Mahkeme heyetinin verdiği 5 dakikalık aradan sonra ilk olarak söz alan avukat Can Atalay, mahkemenin bir tiyatro olduğunu sözlerini yineledi. Mahkemenin neden “tiyatro” olduğunu Atalay, şöyle açıkladı: “Karar aşamasında Gürkan müdafi duruşmada tüm üniversitelere yazı yazılarak bir bilirkişi heyeti oluşturuldu. Madene indiler. Ancak ne olduysa elektrik gitti ve olay yerinin çok uzağında bir pet şişe içerisinde sıvı bulundu. Sabotaj iddiasını eski mahkeme başkanı bu durumu dikkate bile almadı. Eski mahkeme başkanı burada tehdit edildi. Üstelik sanıklar müdafi tarafından yapıldı. Dosyanın 1.5 yıl beklemesine neden olan Müge Anlı rezilliği dışında bir şey olmayan soruşturma halen açık. Bu soruşturmanın başlatılması bir siyasetçinin savcıya ricası ile açılmıştır. Barış Pehlivan bunu yazısında açıklıyor.”

Dava hikayesi

Dava hikayesinin Ocak 2017’de başladığını dile getiren Atalay, “Duruşma savcısı ‘mütalaa hazır’ dedi. Sonra ortadan kayboldu ve 1 buçuk yıl bir soruşturma beklendiği işte hikaye o tarihte başlıyor. Birileri FETÖ iddiası için, sabotaj iddiası için uğraşmış ve istediklerini yapmayan savcı ve başsavcı gönderildi” diye belirtti. Atalay, Yargıtay’ın dava hakkında verdiği kararı “paçavra” olarak değerlendirdi. Katliamdaki ihlalleri tek tek sıralayan Atalay, “Bunların tamamı olası kast değilse nedir? Olası kast olmaması için riski görecek, riski nasıl çözeceğine dair proje üretecek ve uygulayacak. Bunlardan bir tanesi yapılmadıysa olası kast vardır” dedi.

‘Oyunların farkındayız’

Ardından söz alan avukat Nergiz Tuba Aslan da dosyada dönen oyunların hepsinin farkında olduklarını dile getirdi. Heyeti de dönen oyundan ayrı tutmadıklarının altını çizen Aslan, “Sizin tarafsız ve bağımsız olmadığını düşündüğümüzü açık açık söyledik” diye konuştu.

‘Özel atamasınız’

“Birçok toplumsal davada özel atama olduğunu görüyoruz. Sizin şahsınızın başkan olarak dosyaya atandığı sürece kadar tüm savcılar gözümüzün içine baka baka top çevirmeye çalıştı” diyen Aslan, şöyle devam etti: “FETÖ kumpası, Müge Anlı gibi işler savcılıkça servis edildi. Duruşmayı ilk başından beri takip eden önceki hakim, adil bir yargılama yapmak için uğraştı. Bunu yaptığı için rutin HSK kararnamesi ile görevden alındı ve özel atama ile siz geldiniz. Cemaat yapılanmasındaki dönen dolaplar, kapalı kapılar ardındaki diyaloglar nasıl ayyuka çıktıysa bugün olanlar da aynı şekilde ortaya çıkacak. İleride tarih bunu kesinlikle yazacaktır. Size dair ret gerekçelerimiz devam ediyor. Siz bu gerekçeleri soyut bulsanız da bu gerekçeler bizim için bakidir.”

‘Tarihi bir günde karar vereceksiniz’

Heyete hukuka uygun ve adli bir karar vereceklerine olan güvenin olmadığını dile getiren Aslan, “Katılanların ve ailelerinin avukatları olarak bizim tarihsel bir görevimiz var. Biz bu sorumluluğa dair görevlerimizi her ne olursa olsun yerine getireceğiz. Bundan dolayı sizin işiniz çok zor” diye konuştu.

Aslan, “Bugün 14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü ilan edildi. O da Soma Katliamı davasının karar duruşmasına denk geldi. Bu yıl Türkiye’ye ithaf edilen Adil Yargılanma Hakkı Günü yapılıyor. Bu heyetin yerine Akın Gürlek getirildi. Özel atamayla. Sizin gibi özel atamayla geldi. Mahkeme; 37 ACM 2 celsede onlarca yıl cezaya hükmetti meslektaşlarımız hakkında. Ebru Timtik adil yargılanmak için ölüm orucuna başladı ve hayatını kaybetti. Bu 14 Haziran günü Ebru Timtik için Adil Yargılanma Hakkı için ilan edildi. Tarihsel olarak böyle bir günde karar vereceğinizi bilin” ifadelerini kullandı.

‘Atılan tekmenin tanığıyız’

Soma Davası’nda tanıklıklarının baki olduğunu altını çizen Aslan, “Kararınız ne olursa olsun; bu tanıklığımız bakidir. Atılan tekmenin tanığıyız. Acılar yaşanırken dönemin bakanı ‘iki gündür aynı gömleği giyiyorum’ demesinin tanığıyız. Unutmayız. Yargılama boyunca tüm işçilerin ailelerine hepimize böcek gibi bakan sanık Gürkan’ın tanığıyız. Unutmayız” dedi.

7 yıldır yaşanan katliam acısının adil yargılama yapılmamasıyla devam ettiğini söyleyen Aslan, heyete “Varsa cesaretiniz; ‘bunlar ceza alırsa babam eve gelecek mi’ diyen çocuğa bir cevabınız olsun. Bence bize ne söyleyecek sözünüz ne de cesaretiniz var. Soma Davası bizce artık kepazeye dönmüştür. Ant olsun bu sefalet düzeni elbirliğiyle değiştireceğiz. Bu karanlığın sonunda elbette ışık vardı. Bu anlamda mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Gürkan’ın manipülasyonları

Ardından söz alana avukat Hatice Aslan Atabey, “Sizin içinizi açıp bakamayacağız. Ancak tavırlarınızdan kararınız belli” dedi.

Avukat Derviş Emre Aydın ise Gürkan’ın katliamda sonra yaptığı basın açıklamalarına ilişkin slaytla sunum yaptı. Aydın, “45 celse boyunca bu basın toplantısında sonradan üretilen haritanın sahte olduğunu söylemediler. Burada yüzleşmede bu maden haritasının sahte olduğu ortaya çıktı. Sanık Akın; burada suçlarını itiraf ediyor. Sorumlulukları ve suçları bu söylemde ortaya çıkıyor. Sahte harita üzerinden manipilasyon yapıyorlar. Sanıklar tam 45 celse bütün mahkeme heyetini, bilirkişiyi sahte harita sunarak aldatıyor. Detaylı araştırmalar sonucu bu haritanın sahte olarak düzenlendiğini gördük. Bütün katliama ilişkin sahte belge düzenlenmesi işin organizesinin profesyonelliğini gösteriyor” diye konuştu.

Avukatların beyanlarından sonra heyet duruşmaya bir saat ara verdi.

Öte yandan HSK kararına rağmen heyetin değişmemesinin gerekli yazışmalarının yetişmemesi nedeniyle olduğu öğrenildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir