Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK, Sivas Katliamı belgeselinin çekileceğini duyurdu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK), Cemevlerine gönderdiği bir yazıyla Madımak Oteli katliamını belegeseleini çekeceğini duyurudu.

Devlet destekli şeriatçı – faşist çetlerin ve bunların etkisinde kalan kalabalık bir kitlenin 2 Temmuz 1993 Cuma günü camilerden çıkarak, Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivas’a gelen canlara yönelik yaptıkları saldırı kanlı bir katliamlar sonuçlandı. Madımak Oteli’ni ateşe veren şeriatçı- faşist çetler,  33 canı diri diri yakarak katlettiler. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK),  insanlığa karşı işlenmiş bir suç olan Madımak Oteli  Katliamı‘nı unutturmamak için katliamın belgeselini çekiyor.

Belgesele ilişkin cemevlerine gönderilen yazıda, “Bu tarihi öneme sahip ‘Madımak Belgeseli’nin hazırlanışına sizlerin de el vererek, işi kolay kılmanızı, Madımak’ta yitirdiğimiz 33 canın anılarına sahip çıkmanızı, tarihin bu en acı katliamını bir de sinema diliyle dünya kamuoyuna sunmanızı hedefliyoruz” ifadelerine yer  verildi.

”O IŞIĞI ASLA SÖNDÜRMEYECEĞİZ ”

Belgeselin 2023 yılında tamamlanacağı belirtilen açıklamanın devamında şunları kaydedildi:

“Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, federasyonlar, Alevi Kültür Merkezleri, cemevleri ve cümle canlar olarak, hiç bir zaman Sivas Madımak’ta ülkenin aydınlarının yakıldığını unutmadık. Madımak’ı ateşe verenlerin, insanlığı ateşe verenler olduğunu bildik ve onları Yezit’e, Hızır Paşa’ya benzettik. Sivas’ta, Hızır’ın askerlerinin bir kez daha Pir Sultan’ı yerlerde sürüklediğini dillendirdik. Madımak’ta 33 canın, turnalar misali döne döne semaha duruşunu; Şah aşkına, Pir aşkına, halk aşkına olduğunun bilinmesini istedik. Madımak ateşinin içimizi kavurduğunu, yüreğimizi yaktığını, bu ateşin her yanı da kavuracağını, ahımızın mahşere kalmayacağını hep dillendirdik. O ateşin karanlığı aydınlattığını bildik. Ve ‘O ışığı asla söndürmeyeceğiz’ diye ikrar verdik.”

” KATKILARINIZDAN DOLAYI  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ ”

“Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak tüm bileşenlerimiz ve siz değerli canlarla 2023 yılına hazır olması için, Madımak Katliamı’nın 30. yıl dönümüne ithafla ‘Madımak Belgeseli’ hazırlama kararı aldık. ‘Madımak Belgeseli’nin uluslararası arenada gösterimini sağlayabilmek, Avrupa televizyonlarında, festivallerde, sinemalarda gösterimini yapabileceğimiz bir kalitede hazırlamak için işe koyulduk. Bu tarihi öneme sahip ‘Madımak Belgeseli’nin hazırlanışına sizlerin de el vererek, işi kolay kılmanızı, Madımak’ta yitirdiğimiz 33 Canın anılarına sahip çıkmanızı, tarihin bu en acı katliamını bir de sinema diliyle dünya kamuoyuna sunmanızı hedefliyoruz.”

“Bunun için, ‘Madımak Belgeseli’nin hayat bulmasına dair tüm kurumlarımızın, canlarımızın düzenlenen kampanyaya katkılarını bekliyoruz. Unutmayalım ki; kurumlarımız aracılığıyla dayanışma duygusunu ön plana çıkararak, Sivas Madımak’ta yitirdiğimiz canların anısına sahip çıkmak öğretimizin gereği ve kurumlarımızın varlık gerekçesidir. Her türlü destek ve katkınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir