Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hubyar Sultan AKD yöneticisi kadınlardan ırkçı doktor hakkında suç duyurusu-VİDEO

 PİRHA – Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Sekreteri Yeşim Kantekin, Dernek Başkan Yardımcısı Aynur Yıldırım ve Avukat Eda Kurt, Alevi ve Kürt kadınlarına yönelik cinsiyetçi ve ırkçı ifadeler kullanan, hakaret eden Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular. 

İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu‘nun kendisine ait olduğu belirtilen Twitter hesabından Alevi ve Kürt kadınlarına karşı ahlaksız ve ırkçı ifadeler yazması toplumun büyük tepkisine yol açtı.

Yalova’daki Alevilerin ardından İstanbul’da Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nden kadınlar da Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Sekreteri Yeşim Kantekin, Dernek Başkan Yardımcısı Aynur Yıldırım ve Avukat Eda Kurt, Kürtlere ve Alevilere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı ifadeler kullanan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular.

“ADİL YARGILAMA OLMADIĞI SÜRECE ALEVİLERE DÖNÜK NEFRET DİLİ DEVAM EDECEK”

Suç duyurusunun ardından PİRHA‘ya konuşan Hubyar Sultan AKD Genel Sekreter Yeşim Kantekin, “Biz Hubyar Sultan AKD olarak Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun sosyal medya aracılığıyla yaptığı hem cinsiyetçi hem de ırkçı açıklamalardan dolayı sessiz kalmamayı her zaman kendimize önemle atfediyoruz. Hubyar Sultan geçmişten bu yana tavrı itibariyle de böylesi hak mücadelelerine hiç bir zaman sessiz kalmadı. Bu konuda da sessiz kalmamayı önemsiyoruz. Bu yasal sürecin takipçisi olacağız” dedi.

“SÜRECİN TAKPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kantekin şöyle devam etti:

“Adil yargılamaya olan güvenimizin çok daha sarsıldığı süreçlerden geçiyoruz. Hukukun hiç bir zaman ezilenlerden yana olduğunu görmedik. Bu nedenle toplumsal bilinçaltında hem Alevilere dönük oluşan nefret söyleminin, adil yargılama olmadığı sürece devam edeceğinin farkındayız. Ama biz yine de yasal sürecimizi başlatıp, sürecin takipçisi olma konusunda ısrarcı olacağız.”

Hubyar Sultan Dernek Başkan Yardımcısı Aynur Yıldırım ise “Bugün Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği yönetim kurulu üyesi iki kadın olarak Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında suç duyurusunda bulunduk. Sosyal medya da yaşanan olayı şiddetle kınıyoruz, tepkiliyiz ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

“CİNSİYETÇİ VE FAŞİST BİR SÖYLEM; KINIYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Başakşehir Meclis üyesi olan Av. Eda Kurt, grup adına suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Kurt, “Grup olarak ırkçı doktor hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu cinsiyetçi, faşist bir söylemi kınıyoruz. Üstelik bu  söylemde bulunan kişinin bir doktor olduğuna, insanlık adına çalışmak için, namus ve şerefi üzerine yemin etmiş bir doktor olduğunu düşündüğümüzde çok ciddi bir çöküşü gösteriyor. Üniversitelerin bilim insanı yetiştirmesi konusundaki yetersizliği de aslında bu ve geçmişte bunun gibi geçmişte de yaşadığımız söylemlerde ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

AVUKAT ASLAN YILDIRIM’DAN ALEVİ KADINLARA DESTEK

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nden kadınların suç duyurusunda bulunmasını desteklemek amacıyla adliyeye geldiğini söyleyen Av. Aslan Yıldırım da şunları söyledi:

“Türkiye’nin demokrasi, insan hakları mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Hubyar Sultan’ın, bugün bir pratiğiyle daha buradayız. Ben hem bir Alevi can olarak hem mesleği avukatlık, toplumun savunma refleksini pratiğe geçiren bir insan olarak, Hubyar Sultan’daki kadın canlarımızın bugün savcılığa vermiş oldukları suç duyurusuna destek olmak amacıyla bulunuyorum. Kendilerini mücadelelerinde yalnız bırakmayacağız. Hem hukuki anlamda destek olmaya devam edeceğiz, hem de demokrasi ve insan hakları noktasında özellikle sistemsel ve yapısal olarak ezilenlere, dışlananlara, yok sayılanlara karşı bütün bu nefret suçu ve ayrımcılık ile destek olmaya devam edeceğiz.”

Diren SATI/İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir