Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Dersim’de

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Dersim’de Seyid Rıza Meydanı’nda yapılan halk buluşmasında konuştu. ‘‘Sevgili canlar, Dersim’in onurlu ve direngen halkı, sizlerle buluşmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Dün nasıl boyun eğmedikse bugün de bu faşist iktidara karşı boyun eğmeyeceğiz‘‘ dedi.

İktidarın amacı bize boyun eğdirmektir

Sancar, konuşmasına şu ifadelerile devam etti: ‘ Sevginizden ve coşkunuzdan büyük güç alıyoruz. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Burası bir yanıyla acının şehirdir. Dersim bir yanıyla da acının coğrafyasıdır. Ama aynı zamanda direnmenin, mücadelenin ve sonsuz onur yürüyüşünün, haysiyet yürüyüşünün şehridir.

Katliamlar yaşamış bir şehir ama diz çökmemiş bir halk. İşte sembolü pirimiz Seyid Rıza. Katliamlara, sürgünlere ve talanlara boyun eğmeyen bir halkın sembolü. O gün bu zulmü yapan zihniyet şimdi de iktidarda, varlığını devam ettiriyor. 1937-38’de canlarımızı katleden zihniyet ile bugün iktidarda olan zihniyet. Çoluk çocuk demeden; yaşlı, genç, kadın, erkek demeden katleden zihniyetin amacı Dersim halkına diz çöktürmek, Dersim halkını teslim almaktı. Bugün cinayetler, siyasi soykırım operasyonları, hapisler ve mahkemelerle bu zihniyeti devam ettiren iktidarın amacı da bizlere boyun eğdirmektir.

Dün nasıl boyun eğmedikse bugün de bu faşist iktidara karşı boyun eğmeyeceğiz

Nasıl ki o gün 1937-38’de on binlerce canımızı almalarına rağmen diz çökmediysek, bugün de bu zihniyeti taşıyan faşist iktidara boyun eğmeyeceğiz. Gücümüzü mücadele tarihimizden, o mücadelenin sembol isimlerinden pirimiz Seyid Rızalardan ve o ruhu bugünlere taşıyan halkımızdan alıyoruz. Bizim her alanda güç kaynağımız da inanç kaynağımız da halkımızın desteğidir. Halkla birlikte yürüyoruz, bundan sonraki yürüyüşümüzde de halkımızla kol kola yola devam edeceğiz.

Kobanî ve kapatma davalarının amacı irademizi teslim almaktır ama biz diz çökmeyeceğiz

Şimdi kapatma davası açtılar, bir yandan yoldaşlarımızı Kobanî Davasında yargılıyorlar. Her iki dava da tamamen hukuksuzdur. Her iki davanın da amacı siyasi intikamdır. Her iki davanın da amacı irademizi teslim almaktır, boynumuzu önümüze eğdirmektir ama biz sadece bu mücadelede değerlerimizi yaşatanların önünde boynumuzu eğeriz. Diz çökmeyeceğiz buna söz veriyoruz.

Halkımızla birlikte kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz

Bugün doğamıza Munzur’a ve Dersim’in her tarafına saldıran zihniyet de canlarımıza kıyan zihniyet de aynı faşist yerden besleniyor. Kimliğimize ve inancımıza aynı amaçla saldırıyor. Doğamız, kültürümüz ve inancımız bir bütündür. Bunları birbirinden ayıramazlar. Zaten biz ayırmalarına izin vermeyeceğiz. Doğamıza, inancımıza ve kültürümüze yapılan saldırı kimliğimizi gasp etmek içindir, bir kişiliksizleştirme operasyonudur. İşte doğa mücadelesi de inançlar için özgürlük mücadelesi de halkların eşitliği mücadelesi de aynı zamanda bir kişilik mücadelesidir, bir haysiyet mücadelesidir. Bu nedenle her alanda halkımızla birlikte aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

Mücadelemizi umutla sulayacağız

Kapatma davasını da siyasi soykırım operasyonlarını da bütün demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle boşa çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. HDP, kökleri derinlerde olan çok güçlü bir fikriyattır. Belki şimdi bu köklerin en özel topraklarından birindeyiz; Dersim’deyiz, Seyid Rıza’nın huzurundayız. Burada her türlü zulme karşı boyun eğmeden kendini, kimliğini ve onurunu korumak için mücadele edenlerin şehrindeyiz. Bizler de HDP’nin bu güçlü köklerini Türkiye halklarının ortak iradesi ve mücadelesiyle, Türkiye’deki demokrasi güçlerinin birlikteliğiyle mutlaka ama mutlaka yaşatacağız. O kökler sağlamdır. O köklerin büyüttüğü ağaç sağlamdır. Büyümüştür, daha da büyüteceğiz. Bizim ağacımızı sulayacağımız en önemli kaynağımız umudumuz ve inancımızdır. Her gün çiçekleri sular gibi, her gün ağaçları sular gibi mücadelemizi de umutla sulayacağız.

Halkların ortak iradesiyle HDP’yi mutlaka ama mutlaka yaşatacağız

Kimse umutsuzluğa kapılmasın, kimse gözlerinde yılgınlığın en ufak işaretine yer vermesin. Umut buradadır! Mücadele devam ettikçe umut büyür. Umut burada, halk burada, HDP burada, HDP’nin dostları burada. Umut dimdik ayakta.

Biliyorum duymak istediğiniz birçok şey var. Dava ile ilgili ne olacak, HDP nasıl bir yol izleyecek? Size iki şey söyleyeceğim. Birincisi HDP’yi hiç kimse kapatamaz. HDP yoluna devam edecek. Mücadeleyle, demokrasi ittifakıyla ve halkların ortak iradesiyle HDP’yi mutlaka ama mutlaka yaşatacağız. Bir de seçimlerde ne olacak diye soruyorlar. Ne yapacaksınız diyorlar. Biz diyoruz parti kapatılmayacak ama ola ki kapattılar. O zaman sizinle birlikte karar vereceğiz; halkımıza soracağız, birlikte mücadele ettiğimiz demokrasi güçlerine soracağız. Onlarla tartışacağız, somut yolu onlarla belirleyeceğiz ama bir şeyin garantisini vereyim size: Sonuç ne olursa olsun, HDP halkların ortak iradesinin evi olarak, seçim ne zaman yapılırsa yapılsın o seçimlerin sonucunu belirleyecek olan bir yolu halkla birlikte mutlaka bulacaktır.

Ülkenin geleceğini belirleyecek her adımda HDP gücünü ortaya koyacaktır

Siyasi ağırlığımızı, bu ülkenin geleceği, inançların özgürlüğü ve halkların eşitliği üzerine kurmanın yolunu birlikte bulacağız. Mutlaka ama mutlaka geleceği de bu şekilde birlikte kuracak bir ağırlık oluşturup seçimlere yansıtacağız. Sizin iradenizi bu ülkenin yönetimine taşımak boynumuzun borcudur. Bunu sizlerle yapacağız. Başka yerlerde de halkımızla buluşacağız. Demokrasi güçleriyle de konuşacağız. Ama bir şeyden emin olun. Ülkenin geleceğini belirleyecek her adımda HDP gücünü en etkili şekilde ortaya koyacaktır. Herkes hesabını buna göre yapsın. Bu güneşin altında buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Diyorum ki; Hakla, hakikatle ve aşkla kalın. Hak yardımcımız, Hızır yoldaşımızdır. Yolumuz açıktır.

Pirimiz senden diz çökmemeyi öğrendik ama söz veriyoruz bu hileleri, oyunları ve yalanları da boşa çıkaracağız

Pirimiz Seyid Rıza, idam sehpasında iken bir söz söylemişti; “Ben yalanlarınızla, oyunlarınızla baş edemedim, bu bana dert oldu ama sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun”. Şimdi diyoruz ki sevgili pirimiz; senden diz çökmemeyi öğrendik ama örgütlülüğümüz, halkımız ve mücadelemiz ile birlikte bunların oyunlarla, hileleriyle, yalanları ile de baş etmeyi öğrendik. Bunların hepsini senin huzurunda bir kez daha tekrar ederken; bu hileleri, bu oyunları ve bu yalanları boşa çıkaracağımıza söz veriyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir