Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bir ayda 29 kadın katledildi’

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, tek taraflı geri çekilen İstanbul Sözleşmesi’nden sonra artan kadın katliamlarının araştırılması, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarlarının önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy,  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geri çekilen İstanbul Sözleşmesi’nden sonra artan kadın katliamlarının araştırılması, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarında yaşanan artışların önlenmesi, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.
’29 kadın katledildi’
Önergede, İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından 3 ay geçtiğini ve Türkiye’de 26 Mayıs- 25 Haziran tarihleri arasında sadece basına yansıyan 29 kadının katledildiği bilgisine yer verildi. İstanbul Sözleşmesinden tek taraflı çekilme kararı alındığı günden itibaren yine sadece basına yansıyan 83 kadının erkekler tarafından katledildiği bilgisine yer verilen önergede, yüzlerce kadının şiddet ve çocuğun ise istismara uğrayıp, sakat kaldığı belirtildi.
‘LGBTİ+lar hedef halinde’
Önergede, “Ülkemizde bugün, koruma tedbirleri uygulanmadığı için kadınlar öldürülmekte, LGBTİ+’lar hedef haline getirilmekte ve şiddete uğramaktadır. Kadın cinayetlerinde cezasızlığın işletilmesi durumu, erkekler lehine cezalarda yapılan indirimler, her geçen gün kadın cinayetlerinin daha da artmasına yol açmaktadır” denildi.
‘Çocuk istismarı giderek yaygınlaşıyor’
İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından toplumda yaşanan diğer bir sorunun ise çocuğa yönelik istismar vakalarında yaşanan artışların olduğuna dikkat çekilen önergede, “Çocuklar hem aile içinde hem de dışarıda istismara uğradıklarında, istismarcıların cezalandırılmaması sonrasında bir diğer istismar vakasının yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle çocuklara yönelik istismar vakalarında istismar eden kişilerin haklarında herhangi bir yasal işlemin başlatılmıyor olması, istismar vakasına ilişkin mahkemelerin maddi delil araması, tutuksuz yargılamaların yapılması çocuğa yönelik istismarın giderek yaygınlaşmasına neden olmaktadır” diye belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir