Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Asım Bezirci’nin mezarı başında anıldı

Pir Sultan Abdal’ı anma şenliklerine katılmak için Sivas’a giden 33 semahçı,  yazar ve ozanın devlet destekli şeriatçı – faşistler tarafından yakılarak katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçti.  Her yıl olduğu gibi, bu yılda 33 Can yakılarak katledildikleri  Madımak Oteli’nın önünde ve toprağa sırlandıkları yerlerde mezarları başında anıldılar.

2 Temmuz 1993‘de Sivas’ta yakılarak katledilen Yazar ve Eleştirmen Asım Bezirci ile katliamdan 5 gün sonra hayatını kaybeden edebiyatımızın ustalarından Rıfat Ilgaz, bugün Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) İstanbul şubeleri tarafından  Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki mezarları başında anıldılar.

Anmaya katılanlar, üzerinde Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 canmızın fotoğraflarının ve “Davamız Mahşere kalmayacak/ Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor” sloganlarının yazılı olduğu pankartı açarak mezarlığa Yürüyüş boyunca kitle sık sık“Sivas’ı unutma, unutturma”  sloganı attı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticisi Hüseyin Ağçal, anma sırasında yaptığı açıklamda, şunları ifade etti: “Anıları mücadelemize ışık tutuyor. Onların yolunda mücadelemize devam ediyoruz. Bu ülkenin aydınlık insanları, gençleri, çocukları gerici, şeriatçı yobazlar tarafından yakıldılar. Sivas’ta yitirdiğimiz Asım Bezirci bu ülkenin en önemli aydınlarından birisidir. Aydınlık, özgürlük, eşitlik mücadelesi onlardan bize miras kalmıştır” dedi.

Ağçal’ın konuşmasının ardından 33 canımızın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra ise Bezirci ve Ilgaz’ın mezarlarına karanfiller bırakılarak anma sonlandırıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir