Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

33 Can Ankara’da mezarları başında anıldı- Video

Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya gelen Aleviler ve dostları, “Sivas’ı unutma, unutturma. Dün Maraş’ta, bugün Sivas’ta, çözüm faşizme karşı savaşta. Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganları atarak, Sivas Katliamı anıtına yürüdü.

Madımak Oteli‘nde yakılarak katledilen 33 Can  için bir dakikalık saygı duruşu ardından Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF) yöneticsi Müslüm Metin, katliama ilişkin konuşma  yaptı. Metin konuşmasında, “Sivas’ta 33 canımız yakıldı. Ve hala yakılma yönünde planlar yapılmaya çalışılıyor. Bunlara karşı tek çözüm yolu var; birlikte olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Devirleri daim olsun. Işıklar hepsine yoldaş olsun” dedi.

33 Can için düzenlenden anmada PSAKD Genel Sekreteri Özgür Kaplan’da bir konuşma yaptı. “Bugün bizim açımızdan 28 yıl gibi gelmiyor. Çünkü acımız daha ilk günkü gibi” diyen  Özgür  Kaplan, konuşmasının devamında, şunları ifade etti:

“Yaramız taze ve açık. İçimizdeki ateş halen dinmemiş durumda. Ve bugün görüyoruz ki o gün Madımak Oteli’ni kuşatan alçaklar, ülkeyi kuşatmış durumdalar. Biz bu zihniyeti Suriye’de insanlar boğazlanırken ‘onlar terörist değil, bir avuç öfkeli gençtir’ diyen zihniyetten biliyoruz. Bizler, Madımağı kuşatan zihniyeti davamızın zaman aşımına uğratılmasını ‘Hayırlı olsun’ deyip katil Ahmet Turan Kılıç’ı salıveren zihniyetten biliyoruz.

Anadolu Aleviliği uluslararası bir kuşatma altındadır. Katillerin iade edilmemesinden Türkiye’de gelmiş geçmiş bütün hükümetler sorumludur. Bugünkü hükümet de dahil, bizi yakanlara ‘terörist’ demişlerdir. Firari sanıkların, İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde terörden arananlar listesinde olmadıklarını da gördük.

Davalarımızı zamanaşımına uğratmaya çalıştılar. Bizleri 10 Ekim’de bombaladılar. Bizleri sayısız kere katlettiler ama asla bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki bu topraklar ne kadar acıya çanak olmuşsa bir o kadar da direnişe tanık olmuştur. Şah Kalender Çelebi’den Koray Kaya’mıza, Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e bu onurlu tarih bizimdir”dedi.

Özgür Kaplan’dan sonra  şehit ailelerini temsilen Murat Gündüz’ün babası Mehmet Gündüz söz aldı. Gündüz konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: “Bu acıyı yüreklerimizde taşımaya hep devam ettik. Bu sancı hiçbir zaman dinmeyecek. Mücadelemize hep devam edeceğiz. Sivas’ın Ateşi hala yanıyor. Gün geçtikçe de alevleniyor, korlanıyor…”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir