Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Mönchengladbach AKM‘de canlarımızla buluştuk

2019 yılının Aralık ayında ilk kez Cin’in Hubey eyaletine bağlı olan Vuhan kentinde tespit edilen Koronavirüsü  ( Covid-1) salgını kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına aldı. İnsanlar, Koronavirüsü  salgınından korunmak için yaşadıkları ülkelerin hükümetleri tarafından alınan pandemi tedbirlerine uymak zorunda kaldılar. Bu süreçte, diğer inanç yerleri gibi bizim cemevlerimizde tüm faaliyetlerine  ara verdi.  Bilindiği gibi faaliyetler ara verme kararı uzun bir dönem devam etti. Cemevlerimiz birkaç haftadır denetimli bir şekilde kapların yenide üyelerine açmaya başladı.

Bu durumdan dolayı, Cemevleri’nde buluşan üyeler alınan koruma tedbirleri kapsamında kendi evlerine kapanmak ve toplu buluşmlardan, görüşmelerden uzak durmak zorunda kaldılar. Çekirdek aile bireyleri ile sınırlı olan görüşmeler örgütlü Aleviler arasında, koronavirüsü  salgınından önceki dönemde Cemevleri’ndeki  toplu buluşmaların yarattığ ortamlara duyulan özlemin büyümesine yol açtı. Bunun yürekleri düşen izlerini bugün, Mönchengladbach ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen dost buluşmasında ve ardından başlaya yol muhabbetimizin akışı içinde de görüp anldık.

Özgün TV‘de program yapan araştırmacı yazar Nadir Sayın canımızla birlikte bugün Mönchengladbach AKM‘ye mihman olduk.  AABF NRW Bölgesi İnanç Kurulu üyesi İsmail Emre Dede ile Mönchengladbach AKM’de yol hızmeti yürüten Hasan Deniz dede başta olmak üzere orada bulunan tüm canlarımız hem beni hem de sevgili Nadir canımızı yol sıcaklığıyla ısıttılar. Bizleri yol sıcaklığıyla ıstan canlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yol muhabbetimiz birkaç saat sürdü. Muhabbetimizin dilini Nadir Sayın canımız açtı. Nadir canımız Özgün TV’de yaptığı  programa değindikten sonra, Alevilik ve Alevi toplumuz üzerine yaptığ alan çalışmasına ilişkin önemli bilgiler verdi.  Pirlerimizin ve orada bulunan yol taliplerinin görüş ve önerileriyle renk katıkları yol muhabbetimiz de bende tarihsel Alevi direnişlerinden, Alevileri bekleyen tehlikelerden, Alevilerin öz savunmasından, pir ile talip arasındaki ikrar bağının öneminden, değerlerimize sahip çıkmaktan, bu süreçte Alevilerin örgütlü birliklerini güçlendirmelerinin gereklilikten öte artık bir zorunluluk olduğundan söz ettim.

Mönchengladbach AKM‘de bugün gerçekleştirdiğimiz yol muhabbetine ilişkin hem Nadir Sayın canımızı hem de İsmail Emer dedemiz sosyal medya sayfalarında kısa ve öz değerlendirmeler yapmışlar. Nadir Sayın canımız bugünkü buluşmamıza ve muhabbetimize ilişkin yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullanmış:  ” Sevgili Hasan Subaşı ile Mönchengladbach AKM‘de canlarımızla verimli olduğu kadar bize de öğretici muhabbetimiz onur oldu. Hasan Deniz ve İsmail Emre dedelerim nezdinde tüm yarenlere erenlere aşk-ı hürmetimizle…”

İsmail Emer dedemiz ise bugün gerçekleştirdiğimiz yol muhabbetine ilişkin kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer vermiş: ”Sevgili Canlar, bugün AKM’mizfe Özgün TV Moderatörü, Araştırmacı Yazar Nadir Sayın canımızı ve Yön Medya Yayın Kurulu Başkanı Hasan Subaşı canımızı mihman ettik, engin bilgi ve düşüncelerini bizlere aktardılar, yolumuza ışık oldular, emekleri zaya gitmeye, Hakk yardımcıları, Hızır yoldaşları ola.

Aşk ile…”

Hasan Subaşı / Köln

 

Fotoğraflar: Nadir Sayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir