Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hollanda Parlamentosu Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

Created with GIMP

Hollanda Parlamentosu, terör örgütü DAİŞ’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği soykırımı resmen tanıdı. Hollanda Parlamentosu’nda dün yapılan oturumda, DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği suç oy çokluğuyla soykırım olarak tanımladı.Geçtiğimiz perşembe günü, Hollandalı bazı milletvekilleri parlamentoya bir öneri sunmuştu.

 

Hollanda Parlamentosu’nda dün yapılan oturumda, DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği suç oy çokluğuyla soykırım olarak tanımladı.

Geçtiğimiz perşembe günü, Hollandalı bazı milletvekilleri parlamentoya bir öneri sunmuştu.

Parlamentonun bu adımıyla Ezidi soykırımını tanıyan ülkeler listesine Hollanda da eklenmiş oldu.

Geçen hafta Belçika Parlamentosu DAİŞ’in Ezidi Kürtlere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için resmi süreç başlatmıştı.

EZİDİ SOYKIRIMI

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.

Kürdistan Bölgesi, Ezidi Kürtlere yönelik katliamın soykırım olarak tanınması için Irak nezdinde ve uluslararası düzeyde girişimlerini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir