Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Savcı, ‘Elçi’nin öldürüldüğünü söyle, seni bırakacağım’ dedi

Tahir Elçi cinayeti davasına tanıklardan Deniz Ataş savcının kendisini tehdit ettiğini söyledi. Ataş, işkence altında alınan ifadesi sırasında savcının ‘Elçi’nin öldürüldüğüne dair ifade ver, seni serbest bırakacağım’ dediğini belirtti

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 28 Kasım 2015’te Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetine ilişkin polis memurları F. T., S.T. ve M.S. ile Uğur Yakışır hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması sürüyor. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık polislerden  S.T. Malatya, F. T. Elazığ ve M.S. ise Hatay’ın Hassa ilçesinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Batman, Bitlis, Ağrı, Mardin Van ve Muş baroları ile İnsan hakları Gündemi Derneği, davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme, söz konusu baroların ve derneğin suçtan zarar görmediği kanaatiyle katılma taleplerini reddetti.

Gizli tanık ifadesini değiştirdi

Duruşmada açık tanıklar ile gizli tanıklar sesleri değiştirilip, görüntüleri mozaiklenerek SEGBİS üzerinden dinlendi. SEGBİS üzerinden dinlenen gizli tanık “I-61”, önceki ifadesini hatırlamadığını belirterek, ifadesinin hatırlatılmasını istedi. Bunun mahkeme başkanı gizli tanığın “Kaçanlar arabadan inip polisi şehit ettikten sonra Tahir Elçi’yi de vurduklarını gördüm” şeklindeki ilk ifadesini hatırlattı. Alınan ifadesinde Tahir Elçi’nin vurulma anının görmediğini söyleyen gizli tanık, “Arabadan inip koşanları gördüm. Sokağa girdiler. 2 polis arkadaşı şehit ettikten sonra bu olay geçti. Vurulma anını görmedim” dedi. Mahkeme başkanının “‘Haki’ kod adlı Uğur Yakışır Tahir Elçi’yi şehit eden kişidir” yönündeki ilk ifadesini hatırlatması üzerine gizli tanık “Tahir Elçi’yi vurduğunu görmedim. 2 polisi şehit ettikten sonra sokağa girip koştular” yanıtını verdi.

‘Vurulma anını görmedim’

İlk ifadesinde Elçi’nin vurulmasından önce yüzünün hendeklere, sırtının polislere dönük olduğunu belirterek cinayette polisler aleyhine güçlü bir kanı oluşmasına neden olan Mehmet Türk ise, mahkemede Elçi’nin ölmeden önceki son halini görmediğini öne sürdü. Türk, “Silah sesleri gelince biz kaçıştık. Arabaların arkasında siper aldık. Tahir Elçi’nin düştüğünü gördüm. ‘Tahir Elçi vuruldu’ diye bağırdım. Vurulma anını görmedim. Yerde kanlar içinde gördüm sadece. Olayların içinde kaldık. Tahir Elçi’nin hendekler tarafına yöneldiğini hatırlamıyorum. Basın açıklamasından sonra bir anda olaylar içinde kaldık. Arkamı bir döndüm Tahir Elçi yerdeydi. Polisler kaçanlara doğru ateş ediyordu. Kaçanların atış yaptığını görmedim. ‘Tahir Elçi yerde, Tahir Elçi vuruldu’ diye bağırıyordum. Polisler, kimse beni duymuyor gibiydi. Kimse bir şey yapmadı” anlatımlarında bulundu. Mahkeme başkanı ve müşteki avukatların ısrarlı sorularına rağmen, Tahir Elçi’yi öldürülmeden önce görüp görmediği sorusuna Türk, “olayın etkisiyle hatırlamadığı” yanıtı verdi.

‘Görmedim’ yanıtı

Avukat Gamze Yalçın’ın yönelttiği “Tahir Elçi ayaktayken en son ne zaman gördün?” sorusunu Türk, “En son yerde gördüm” diyerek yanıtladı. Yalçın, tanığa bu kez “Tahir Elçi yerdeyken sokağa giren militanlar geçmiş miydi?” sorunu yöneltti. Türk, “Bir anda önümüzden geçtiler, polisler ateş ediyordu. Beni geçtikten sonra görmedim onları. Kendimi kaybettim” diye cevapladı. Yalçın, Tahir Elçi’nin yerdeki pozisyonunu tarif etmesini istediğinde ise Türk, “Ayakları bize doğruydu” demekle yetinde. Türk, avukat Yalçın’ın hendeklerin bulunduğu yönden kendilerine doğru uzun namlulu silahlarla ateş edilip edilmediğini sorusuna da “Görmedim” yanıtı verdi.

‘Böyle bir ifadeyi kabul etmiyorum’

Başka bir suçtan hüküm giyip, cezaevinde olan açık tanık Ekrem Özgün ise, Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin daha önce hiçbir şekilde ifade vermediğini söyledi. Yakalandığında susma hakkını kullandığını söyleyen Özgün, “Tahir Elçi’nin öldürülmesine dair bir bilgim yok. Tahir Elçi öldürüldüğünde Diyarbakır’da değildim. İfadeyi ve teşhisi kabul etmiyorum. Sur’da iki yerinden vuruldum. Karakolda konuşmadım, susma hakkımı kullandım. Savcıya da ‘ifade vermeyeceğim’ dedim. Yaralı halde iki ay hastanede kaldım. ‘Tahir Elçi vurulduğunu gördüm’ denilen ifade bana ait değil. Kesinlikle görmedim. Böyle bir ifadem yok. Polisin baskısı vardı ama böyle bir ifade vermedim” diye konuştu. Bunun üzerine söz alan Av. Gamze Yalçın, tanığın susma hakkını kullandığını söylemesine rağmen tutanakta savcının imzası olduğuna dikkat çekerek, dosyada bir yönlendirme olduğunu ifade etti. Avukat Mahsuni Karaman, tanık Özgün’e kendisine ait olmadığını söylediği ifadesinde geçen Tahir Elçi’nin PKK’li Mahsum Gürkan’ın ateşiyle vurulduğu yönündeki ifadeyi sordu. Özgün, “Ben böyle bir ifade vermedim. Böyle Bir ifadeyi kabul etmiyorum” yanıtını verdi.

‘Korkudan, ifade vermeyi kabul ettim’

Hükümlü tanık Deniz Ataş’ın ise alınan beyanında şunları söyledi: “Duruşmada hazır bulunmak istiyorum. Orada her şeyi anlatmak istiyorum. Savcı, ‘Tahir Elçi’nin öldürüldüğüne dair ifade ver, seni serbest bırakacağım’ dedi. İnandım. Bana komplo kurdular. Kandırdılar. Benimde okumam yazmam olmadığı için önüme ne koyduysa imzaladım. Ben sizi duyamıyorum. Duruşmada anlatmak istiyorum. SEGBİS üzerinden ifade vermek istemiyorum. Duruşmaya bizzat katılmak istiyorum. Kulaklarım duymadığı için sizi tam anlamıyorum. Bize işkence yaptılar. Savcı da geldi. Bana Tahir Elçi cinayetini Uğur ve Mahsum’un üstüne atacaksın, yoksa seni öldürürüz dediler. Ben video çekmedim. Korkudan, ifade vermeyi kabul ettim.”

Mahkeme, Mardin Kebap Evi’nde arızalı olduğu ve mavi görüntü veren güvenlik kamerasının incelenmesi, arızasının olup olmadığını, mavi ekran görüntüsünün nedeninin, kamera görüntülerinden kesinti, ekleme yapılıp yapılmadığının TÜBİTAK’a sorulmasına, söz konusu kameranın 250 gigabaytlık sabit diskinin yabancı bir ülkede incelenmesine karar verdi.

Kayıp görüntülerin araştırılması kararı

Mahkeme, FOTO-FİLM Şube Müdürlüğü’nün 12 saniyelik kayıp görüntüsü için FOTO-FİLM Şube Müdürlüğü’nde o gün görevli olan polislerin isimlerinin, kayıt kartının hangi birimde hangi şahsa verildiğinin bildirilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması kararı aldı. Mahkeme söz konusu kayıp görüntülere ilişkin ses ve görüntü incelenmesinin yapılması için Adli Tıp Kurumu’na müzekkere yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, İçişleri Bakanlığı Müfettişleri’nin raporlarının tamamına istenerek dosyaya konulmasına, sanık polislerin olay sonrası kameraya yansıyan kendi aralarındaki konuşmalarının çözümünün yapılmasına, Tahir Elçi’nin CNN’deki programın ardından tehdit ve hakaretlere ilişkin soruşturma ya da dava açılıp açılmadığının öğrenilmesini karar altına aldı.

Avukatların keşif talebini kabul eden mahkeme, diğer delillerin toplanmasından sonra keşif yönünde karar alınmasına, keşif kararından avukatların dinlenmesini istediği diğer görevli ve tanıkların dinlenmesinin değerlendirilmesini karar vererek duruşmayı 12 Ocak 2022’ye erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir