Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Yol Erkan Kurulu: “Yol’umuzda bayram cemi yoktur. Asimilasyona hizmet etmemek gerekir”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Yol Erkan Kurulu, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. PSAKD Yol Erkan Kurulu’nun ‘Kandan kına yakılmaz’  başlıklı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Gelmişiz cananın asitanına,

Sıdk ile sarıldık dost damanına,

Canı baş vermişiz aşk meydanına

Hayvan kesmek gibi kurban gerekmez.‘‘

Kurban; neredeyse insanlığın başlangıcından beri tüm kültürlerde var olan ilk toplumsal ritüellerdendir. Bitki, hayvan, insan, içki olarak birçok inanışta şekil ve gayelere göre değişim göstererek var olmuştur.

İnsanın doğayla etkileşiminin bilgiye dönüşerek nesillere aktarımı ilkel dönemde doğa olaylarına karşı hayranlık, şükran, pazarlık, gönül alma, barış ve günah affettirmek olarak sunum yapmıştır. Doğa olaylarına karşı çaresizlik ve korku doğa üstü inançlara yöneltmiştir.

 İnsan; cehaletine kurban olmuştur.

Alevi inancı varlığın birliği fikriyle cümle kâinat varlığını Hakk bilmiştir. Bu bakış açısı doğayla ve insanlıkla barış içerisinde olmayı getirmektedir. İnancın metalaştığı günümüzde biçime değil öze (manaya) sahip çıkmak, yeryüzünün talanının parçası olmamak “gerçeğe hü” diyenlerin sorumlu davranmasıyla olacaktır.

Kinden kibirden arınmak, cümle varlığa bir nazarda bakmak, rıza şehrine varmak özüne ulaşma çabasıyla olur. 4 kapı 40 makam öğretisiyle, kâmil insan olmakla olur. Kan akıtarak değil, sevgiyle olur. Bazı Alevi kurumlarının Bayram cemleri düzenlediğini görmekteyiz

Yol’umuzda Bayram cemi yoktur. Asimilasyona hizmet etmemek gerekir. Yolumuz aklı ve gönlü önceleyen bir öğretidir. Can alma yerine can vermeyi yaşamın inancı olarak esas almalıyız. Ekolojiye sahip çıkmak, ağaç dikmek, öğrenci okutmak, fakiri giydirmek, yoksulu doyurmak, birbirimize can eli, birbirimizin Hızırı olmak zorundayız.

“Canım erenlere kurban,

Serim meydanda meydanda

İkrarım ezelden verdi,

Canım meydanda meydanda

. Gerçek olan olur gani,

Gani olan olur veli,

Nesimiyem yüzün beni,

Derim meydanda meydanda.”

Gerçeğin demine hü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir