Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya  Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)  İnanç Kurumu:”Alevilik’te asıl kurban, nefsini tığlamaktır…”

Avusturya  Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)  İnanç Kurumu, kurbana ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. AABF Avusturya İnanç Kurumu ‘‘Alevi inancında asıl kurban ; nefsini tığlamak,sosyal yardımlaşma ve dayanışmadır‘‘ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, kurbana ilişkin şu ifadelere yer verdi:

‘‘Alevi inancında asıl kurban ;nefsini tığlamak,sosyal yardımlaşma ve dayanışmadır. Yaşamayı yaşatmayı ilke edinmiş, Hak-İnsan-Doğa sevgisine ve birliğine dayanan Alevilik’te asıl kurban, nefsini tığlamaktır; ”Canım kurban, tenim tercüman“ diyerek,  Mansur dârında ikrar verip ikrarında durmaktır; İlim ve irfanla olgunlaşıp erenler yolunda el ele, el Hakk’a meydana gelmektir! İnsanın kendi ömrünü Hakk’a, Hakikât’e ve insanlığa adaması, dünya şehvetinden vazgeçip, kendi varlığında fani olup, Hakk’la Hak olmasıdır. Bu uğurda verilen kurbanda candır. İnsanın kendi nefsidir. Nesimi gibi, Yunus gibi, Pir Sultan gibi…

Açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanıldı: ”Kinimizi, kibrimizi kurban ederek Yol’a ikrar vererek, her anı ve her günü kardeşçe yaşayarak,paylaşarak bayram yapabiliriz.

Bir fakiri sevindirmek, bir yoksulun karnını doyurmak, insanlara sevgiyle yaklaşmak, okumak isteyipte imkansızlıktan okumayan öğrencileri okutmak, kısacası yoksulu ve fakiri sevindirmek. Hakkın rızasını kazanmak demektir. Yani, kurban kesmeden de bunlar yapıldığında kurban yerine geçer.

Bu duygu ve düşüncemle barışın, kardeşliğin, eşitliğin ve sevginin bu dünyada egemen olması her günümüzün bayram olması dileği ile vereceğiniz gönül lokmanız Hakk katında kabul olsun.

Cümle Canlara aşkı niyazimla…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir