Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bilim Kurulu üyesinden Ağustos uyarısı: Yeni pike hazır olmalıyız!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, delta varyantına ve turizmdeki hareketliliğe dikkat çekerek, “Ağustos ayında yeni pike hazır olmalıyız” uyarısı yaptı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Birgün gazetesinden İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada, normalleşme kararlarının seyrini ve olası riskleri değerlendirdi. Normalleşme öncesi yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını belirten Yavuz, delta varyantının yayılacağını bildikleri için “Bu derece açılma doğru değil” dediklerini hatırlattı. Yazı kısıtlı geçirme önerilerinin dikkate alınmadığını ifade eden Prof. Dr. Yavuz, son günlerde yaşanan hareketliliğin risklerine değindi ve “Ağustos ayında yeni pike hazır olmalıyız” dedi.

DELTA VARYANTI HAKİM OLDU

İki doz Kovid-19 aşısı yaptırmayanların kapalı ortamlarda bulunmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yavuz, büyük ihtimalle delta varyantının hakim varyant haline geldiğini dile getirdi. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer aşısızsanız hiçbir şansınız yok bu varyanta karşı. Çünkü bu varyant çok daha bulaşıcı. Malum ülkemizde sağlık sistemi idare ettiği sürece yeni bir kısıtlama uygulanmıyor. Yaşanacak yeni bir pikte de sağlık sistemi alarm vermediği sürece yeni kısıtlamalar uygulanmayacaktır diye düşünüyorum”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir