Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Irkçı saldırıda yaralananlar tedavi edilmeden ifadeleri alındı

Afyon’da ırkçı saldırıya uğrayan mevsimlik Kürt işçiler, tedavi edilmeden emniyete götürülerek ifadeleri alındı. Yaralılardan İsmail Tan’ın annesi, “Oğlumu ormana götürüp orada ‘Öldürelim, getirin ipi asalım’ diyerek öldürmek istemişler” dedi.

Afyon’un Sultandağı Dereçine Beldesi’nde, mevsimlik tarım işçisi Kürtlere yapılan ırkçı saldırı sonucu 7 kişi yaralandı. 7 kişiden 5’i Sultandağı ilçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 2’si hafif yara aldığı için hastaneye götürülmedi.

Kardeşler İsmail, (18) İremnur (17) ile kuzenleri Ali Tan (22) kaldırıldıkları Sultandağı Devlet Hastanesi’nden sürekli kusmaktan kaynaklı travma şüphesiyle Afyon Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Tedavi edilmeden ifade alındı

Orada yapılan muayene ve çıkan tahlil sonuçlarında İsmail ve Ali Tan’ın kas ve böbreklerine şiddetli darp nedeniyle kustuğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan gençler için burada her hangi bir işlem yapılmazken, İsmail ve Ali Tan emniyete götürülerek ifadesi alındı.

Anne Tan: Oğlumu öldürmek istediler

Saldırıda yaralanan İsmail ve İremnur’un annesi Azize Tan, saldırıyla ilgili konuşarak, “Oğlumu ormana götürüp orada ‘Öldürelim getirin ipi asalım’ diyerek öldürmek istemişler. Bunu da videoya çekmişler. Hakaretlerde bulunmuşlar. Şuanda bize insanlık dışı muamele yapılıyor. Benim çocuğum henüz tedavi edilmezken, alıp ifadeye götürmüşler. Bizi çadırlardan dışarı attılar. Araç getirerek, yarım saat içinde eşyalarınızı toplayıp gidin dediler. Eşyalarımızı kamyonlara yükledik, çocukların gelmesini bekliyoruz” dedi.

50 erkek taş ve sopalarla saldırdı

Memleketi Diyarbakır’a gitse bile bu olayın peşini bırakmayacağını söyleyen Tan, “Burada mağdur edildik. Çocuklarım onlara hakaret etmemiş, bir şey yapmamış. Kürt olduğumuz için bize bu zulmü yaptılar. Ağza alınmayacak küfür ve hakaretler ettiler. Bize ‘Defolup gitsinler’ diyerek saldırıyorlardı. 50’ye yakın erkek ellerindeki sopa ve parke taşlarıyla biz kadınlara saldırdı. Oğluma işkence ettiklerine dair ellerinde görüntü var. Bize saldıranların ceza almasını istiyorum. Memleketime gitsem bile onlardan şikâyetçi olacağım” diye konuştu.

Tan, çocuklarının gelmesini beklediğini, geldikleri gibi memleketi Diyarbakır’a doğru yola çıkacaklarını söyledi.

Yeni Yaşam Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir