Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Suruç katliamının 6. yılında 33’ler Kadıköy’de anıldı: “Onlara sözümüz devrim olacak”

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla katliamın 6. yılında Kadıköy Halitağa’da düzenlenen anma etkinliğinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Suruç katliamının hesabını soracaklarının altını çizdi. 33’lerin devrim, onur ve özgürlük düşünü alarak Kobanê’ye doğru yola çıktığı kaydedilen anmada, Suruç şehitlerinin düşlerinin yarım kalmayacağı vurgulandı.

Suruç katliamının 6. yılı. 20 Temmuz 2015’te IŞİD çetelerinin yıktığı Kobanê’yi yeniden inşa etmek; Gezi’nin gençleriyle Kobanê devrimini buluşturmak, Rojava kadın devrimine dokunmak için yola çıkan yüzlerce kişi Suruç’ta bulunan Amara Kültür Merkezi’nde canlı bomba saldırısına uğradı.

Devlet ve IŞİD ortaklığıyla gerçekleşen katliamın 6. yılında adalet mücadelesi sürüyor. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla katliamının 6. yılında Halitağa Caddesi’nde anma eylemi gerçekleştirildi.

Anmaya saatler kala Kadıköy polis ablukasına alındı

Anma öncesi Kadıköy’ün her sokağı barikatlarla ablukaya alındı. Eylem alanının dört bir yanı da barikatlarla kapatıldı.

Polis ablukasına rağmen Halitağa Caddesi’nde her ay oturma eylemi yapılan alanda toplanan yüzlerce kişi, Suruç şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı pankart ile “Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartlar; gökkuşağı bayrağı, Çerkes bayrağı, Trabzonspor forması açtı. Eylemde, 33’lerin fotoğrafları taşındı.

Aydan Ezgi Şalcı anıldı

Suruç şehidi Aydan Ezgi Şalcı anısına gökkuşağı bayrağı açılan eylemde, “Aydan Ezgi Şalcı düşlerimizde yaşıyor” sloganı atıldı.

Anmada ayrıca, Suruç şehidi Polen Ünlü’nün annesi Şennur Ünlü ve sürgünde hayatını kaybeden Suruç yaralısı Sezgin Dağ’ın da fotoğrafları taşındı.

Anma öncesi eylem alanında sloganlar yankılandı

Anarşistler, Halkevleri, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma unutturma” sloganlarıyla giriş yaptı. Alanda bekleyen çok sayıda kişi, “Unutmak yok, affetmek yok”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları, alkışlar ve zılgıtlarla karşıladı.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Dilşad Canbaz, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, Cumartesi Anneleri, İHD İstanbul Şubesi ve çok sayıda kişi katıldı.

 

Polisten saldırı tehdidi

“Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere”, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Ezgi’den Polen’e yürüyoruz zafere” sloganlarının atıldığı sırada polis, sloganların kesilmediği takdirde saldıracakları tehdidinde bulundu. Polisin saldırı tehdidine karşı kitle, “Onlara sözümüz devrim olacak”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarıyla yanıt verdi.

‘Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Katliamda annesi Nazegül Boyraz’ı kaybeden Yasemin Boyraz basın metnini okudu. Katliamı ve sonra yürüttükleri mücadeleyi anlatan Boyraz, 6 yıldır sokak sokak, meydan meydan kendileriyle birlikte adalet mücadelesi yürütenleri selamladı. Boyraz, adalet talebi için 10 Ekim katliamının ay dönümünde Ankara’da düzenlenecek anmaya katılmak istediklerini ancak polisin saldırdığını hatırlattı. Boyraz, “Adalet mücadelesi yürütenlerin Ankara buluşmasına tahammül edemediler. 6 yıldır devam eden davamızda karşımıza bunun gibi onlarca hukuksuzluk çıktı. Ancak biz karşımıza çıkarılan her türlü hukuksuzluğa ve engellemeye rağmen adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Boyraz, en alttan en üst kademeye kadar tüm failler yargılanana kadar adalet mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti. Boyraz, ayrıca Suruç şehidi Uğur Özkan anısına şeker dağıttı.

Özkan: Bayram yapmak yerine eylem yapıyoruz

Daha sonra Suruç şehidi Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan söz aldı. Konuşmakta güçlük çeken baba Özkan, bugünün sözde bir bayram olduğunu söyledi. Bayram yapmak yerine eylem yaptıklarını söyledi, “İçimiz yanıyor. 6 senedir adalet istiyoruz, eğer Türkiye’de adalet olsaydı bu kadar insan neden ızdırap çeksin, buraya gelsin” diye konuştu.

Özgen Sadet: Binlerce yürekle, yürüdük bugüne

Suruç’ta kardeşi Hatice Ezgi Sadet’i kaybeden Özgen Sadet ise, 6 yıl önce gün öğlene varmadan yüzlerce evden çığlık, ağıt, acı yükseldiğini kaydetti. Sadet, “Suruç’un hemen ardından cenazelerimizi sahipsiz bırakmayan binlerce yürek, yaralılarımızı yalnız bırakmayan binlerce yürekle bir olduk yürüdük ve bugünlere kadar geldik. Bugün Suruç aileleri olarak, Ezgi’nin ablası Özgen, Bahar’ın kızı Özgen olarak, İsmet’in kızı, Cemil abinin yoldaşı olarak, Halitağa’nın yollarını yürürken, mezarbaşı anmalarına giderken binlerce düş yolcusunun varlığını taşıyarak geldim. Çünkü bu topraklarda adalet mücadelesi demek, bir olmak, birlik olmak demek. Biz bunu Savaş’ta, Maraş’ta; Berkin’de, Amed katliamında, Suruç’ta gördük… Biliyoruz ki adalet mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Tüm saldırılara rağmen adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi ve ekledi: “Değil altı yıl onlarca yıl geçse de buradayız, vazgeçmiyoruz.”

Koray Türkay: 33’lerin iradesi yeni bir yaşam düşüdür

Suruç’ta ağır yaralanan Koray Türkay, katliamın IŞİD ve devlet eliyle gerçekleştiğini söyledi. Suruç’a sahip çıkma iradesinin, enternasyonal mücadeleye sahip çıkma iradesi olduğunu kaydeden Türkay, “Belki bugün burada yüzlerceyiz, büyük bir baskı altında terörize edilme çerçevesinde bugün buraya geliyoruz. Ama bu baskılar yıldıramıyor ve yakında bu anmaları yüzbinler olarak yapacağız. Bunun bilincinde olanlar zaten bütün baskıları kırarak buraya gelip, bu anmayı gerçekleştiriyoruz. Bizim sahip çıkmamız gereken irade yeni bir yaşamın gerçekleştirilebilir olma iradesine sahip çıkmaktır. 33’lerin iradesi, düşleri yeni bir yaşam düşüdür. Eşitlik, adalet gerçekleştirilebilir yaşamdır. Bunu öngörmüştür 33’ler. O yüzden yeni yaşamın filizlendiği Rojava devrimine katkıda bulunmak için Suruç Amara’ya varmıştır. Bu dayanışma iradesinden öylesine ürkenler bu katliamı gerçekleştirdi” dedi.

Uğur Ok: Herkes devrim, onur ve özgürlük düşünü alarak oraya gelmişti

Suruç yaralısı ve ESP PM Üyesi Uğur Ok, “Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz” kampanyasını hatırlattı. “Sadece çocuklara oyuncak götürmüyorduk. Herkes devrim, onur ve özgürlük düşünü alarak oraya gelmişti. Fakat DAİŞ eliyle bir katliama uğradık. Halkların birleşik köprü buluşmasını engellemek istediler, fakat başaramadılar. 6 yıldır sokak sokak verilen adalet mücadelesi bunun başarılamadığının en çıplak göstergesi. Her 20 Temmuz bir iradeye, adalet mücadelesine dönüşüyor ve tüm bu mücadeleden biz kazanarak çıkıyoruz. Bundan sonra da biz kazanacağız. Hiçbir barikat, hiçbir gözaltı, tutuklama bizi birleşik mücadeleden, birleşik devrim yürüyüşünden alıkoyamayacak” diye vurguladı.

Dilek Şeker: Asla vazgeçmeyeceğim

Suruç’ta katledilen İsmet Şeker’in kızı Dilek Şeker ise 6 yıldır hep birlikte adalet aradıklarını kaydetti. Babasının fotoğrafını gösteren Şeker, “Altı yıldır babamın fotoğrafı elimde, altı yıldır babama ‘baba’ diyemiyorum” dedi. Alanı ablukaya alan polislere işaret eden Şeker, “Bu polisler neden o gün Amara’nın etrafında yoktu. Asla vazgeçmeyeceğim” diye vurguladı.

Dilşat Canbaz: Onların düşleri sosyalizm mücadelesiydi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dilşat Canbaz, polis ablukasına tepki gösterdi, “Gençlikten, ailelerimizden korkuyorlar” dedi. Katliamlar yaşanırken polislerin ortada olmadığına dikkat çeken Canbaz, “33 yoldaşımız katledildi. Dün olduğu gibi bugün de hala öfkeliyiz. Öfkeliyiz çünkü, onları katledenler göstermelik mahkemelerde yargılanıyorlar. Yasaları kendilerine göre bağdaştıran adalet duygusu, bu adaletin bir gün herkese lazım olacağını hatırlatıyoruz. Gerçek katiller, gerçek azmettiriciler yani o koltukta oturanlar, siyasiler; sadece bombacı değil, onu koruyanlara, siyasi aktörlere sesleniyoruz. Sizler de yargılanana kadar 33 düş yolcusu için adalet mücadelesi devam edecek. Onların düşleri sadece bir hayal değildi, onların düşleri sosyalizm mücadelesiydi; onların düşleri ütopya değildi. Düşlerini gerçekleştirmek hepimizin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir