Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan: “Hasret Gültekin anıtı ile ilgili ne Pir Sultan örgütünün ne de Şehit ailemizin rızalığı yoktur”

Dersim Düzgün Baba mekanında 1 yıl önce yaptırılan 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı Şehitler Hatıra Ormanı ve şehitlerimizi temsilen Ozanımız Hasret Gültekin’in anıtının dikilmesi, hemen aynı gece anıtın sökülerek bir odaya hapsedilmesi ile ilgili geçen süre zarfında çözüme yanaşmayan Düzgün Baba Cemevi ve anıtın kaldırılması baskısı yapan DAD (Demokratik Alevi Dernekleri) yönetimi bir akşam ansızın odada hapsedilen anıt heykeli Nazımiye Merkezde bulunan Pir Kureyş Baba Cemevi bahçesine dikmiş, bununla ilgili de Pir Sultan Kültür Derneği ile Şehit ailesinin rızalığının alındığı belirtilmişti. PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter, Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, Dersim Şube Başkanı  Ekber Kaya ve Erzincan Şube Başkanı Salih Ürün Dede ile birlikte Dersim’de ve Nazımiye’de görüşmeler gerçekleştirdi ve heykelin kaçırılması ile ilgili Pir Kureyş Baba Cemevi’nde basın açıklaması yaptılar. Genel Başkan Gani Kaplan “Heykelin Düzgün Baba mekanından kaçırılıp bizden habersiz, şehit ailesinden habersiz rızalığı varmış gibi göstermek akıl dışıdır. Rızalığımız yoktur. Anıt heykelimizi burada bırakmayacağız” dedi.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Pir Kureyş Baba Cemevi bahçesine bir gece Düzgün Baba Cemevi’nden kaçırılarak dikilen Hasret Gültekin’in anıtı ile ilgili bugün açıklama yaptı. Kaplan “DAD Genel Başkanı Musa Kulu bizim ve şehit ailelerinin rızalığı varmış gibi göstererek Belediye Başkanı ile 3/4 kez görüşmüş, heykelin taşınması için yer tahsisi muhabbetiyle Belediye Başkanından yer istemiştir. Belediye Başkanımızda kurumların rızalığı alındığı bilgisiyle heykel için yer vermiştir. Ancak bu gerçek bir bilgi değildir. Anıtın buraya taşınmasından burada dikilmesine kadar sürecin hiç birinde bilgimiz yoktur. Rızalığımız da yoktur. Bizler Pir Sultan Kültür Derneği olarak Hasret canımızın anıtını buradan alacağız. Kurumumuz gerekeni kendisi yapacaktır. Hasret Gültekin bizim için çok önemli bir değerdir ve bizler bu değerimize sahip çıkacağız” dedi.

Kaynak İkrar Haber Ajanıs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir