Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tunus Emekçileri Partisi: Ne darbe ne Ennahda

“Ne darbe ne Ennahda, çözüm halk demokrasisi için mücadele!”

Tunus Emekçileri Partisi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in müdahalesini darbe olarak niteledi. Ennahda hareketiyle bir ittifakın da reddedilmesi gerektiğine de dikkat çekilen açıklamada, Tunus emekçilerine halk demokrasisi için mücadele çağrısı yapıldı.

“Devrimin gidişatı darbeler ve mutlak bireysel yönetimlerle düzeltilemez” başlıklı açıklama şöyle:

“Tunus Emekçileri Partisi darbe ve şiddet olayları da dahil olmak üzere ülkeyi tehdit eden korkunç senaryolar hakkında bir süredir uyarıda bulunmaktadır:

Anayasa ihlal edildi

  • Cumhurbaşkanı, belki de en belirgini askeri kurumun sistemin kanatlarının mücadelesine müdahil olması olmak üzere çeşitli göstergelere dayanarak kendisinden bekleneni yaptı. Hukuki açıdan ortaya çıkan gelişme, Anayasa’nın ve kabul ettiği 80. madde hükümlerinin açık bir ihlalidir. Siyasi açıdan, istisnai anti-demokratik önlemler, Kays Said’in uzun süredir yürütme, yasama ve yargının yani tüm yetkileri tekeline alma çabasını somutlaştırmaktadır. Onun eliyle mutlak otokrasi sistemini yeniden kurmaya yönelik bir karşı devrim yolunu başlatmaktadır.
  • Bu manevralar, ülkenin her düzeyde yaşadığı kriz durumunun ciddiyetini artıracak ve hatta şiddet, çatışma ve terör döngüsüne düşmesine yol açabilecek yeni bir aşama açılacağını düşündürmektedir.

Bütün sistem sorumludur

  • (Parti) Tunus halkının, ülkeyi son on yılda izlenen gerici seçenekler sonucunda kötüleşen boğucu ve kapsamlı krizden çıkaracak köklü bir değişime acil ihtiyaç duyduğunu vurgular ve ekonomik yıkım, mali iflas, yolsuzluğun yayılması, terörizm ve siyasi suikastlara neden olan; ülkeyi bağımlılık ve borç içinde boğan ve Tunuslu kadın ve erkeklerin hayatlarının her boyutunu yok eden tüm hükümet sisteminin, cumhurbaşkanlığının, parlamentonun ve Ennahda öncülüğündeki hükümetin sorumlu tutulması ve alaşağı edilmesi çağrısını yineler.
  • Tunus Emekçileri Partisi, istenen değişimin Kays Said’in darbesinin desteğiyle veya Ennahda hareketiyle herhangi bir şekilde ittifak kurarak olamayacağına ve bunun Tunus halkının iradesiyle olacağına olan inancını yinelemektedir. Sivil bir devlet, halkın elinde bir iktidar ve ülkenin kendi imkanları ve kaynakları üzerindeki egemenliği; bağımsız siyasi karar alma, sosyal adalet ile erkek ve kadın vatandaşlar arasındaki eşitliğe dayalı bir halk demokrasisi kurma, ancak Tunus halkının eliyle olacaktır.

Dış müdahale uyarısı

  • Tunus halkını, tutumlarını barışçıl yollarla ifade etmeye devam etmeye ve kendi çıkarlarına hizmet etmek için bölgesel eksenler ve uluslararası güçler tarafından desteklenen rejimin bileşenleri tarafından itilen çatışma çağrılarını reddetmeye çağırıyoruz. Eski rejimin ve derin devletin yandaşlarından, para ve kaçakçılık mafyalarından devlete sızanların niyetlerine karşı temkinli olmaya da çağırıyoruz.

İlerici güçlere çağrı

  • Tüm demokratik ve ilerici güçleri, partileri, örgütleri, dernekleri, aktörleri ve şahsiyetleri, ülkeyi kötü bir döngüye sokabilecek ve Tunus halkının kurtulmak için büyük fedakarlıklar yaptığı mutlak otokrasinin zulmüne yeniden düşmesine yol açabilecek bu tehlikeli gelişmeler ve bunların yansımalarıyla yüzleşmek için birleşik bir tutum formüle etmek üzere bir danışma mekanizması etrafında acil olarak toplanmaya çağırıyoruz.”

Ne olmuştu?

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, pazar günü, Başbakan Hişam Meşişi ve İslamcı Ennahda partisi destekli hükümetini görevden aldı. Meclisi askıya alan ve milletvekili dokunulmazlıklarını da kaldıran Said’in “yolsuzlukla” mücadele gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstleneceğini açıkladı ve ülkeyi atayacağı başbakanla birlikte yöneteceğini duyurdu.

Ordunun da desteklediği Said’in açıklamalarının ardından parlamentoya girmek isteyen Meclis Başkanı Raşid Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekili askerler tarafından binaya sokulmadı.

Tunus’ta 2019 yılında bağımsız olarak katıldığı seçimleri kazanarak cumhurbaşkanı olan Anayasa Profesörü Kays Said ile meclisin en büyük partisi olan ve Meclis Başkanlığını da elinde tutan İhvan (Müslüman Kardeşler) çizgisindeki İslamcı Ennahda partisi, uzun süredir anlaşamıyordu.

Cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından birçok kentte de kendisine destek veren eylemler yapıldı.

Yaşananları darbe olarak nitelendiren ve aynı zamanda Ennahda Partisinin de başkanı olan Meclis Başkanı Gannuşi ise yaptığı açıklamada “Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir. Özgürlük tehlike altında olduğu müddetçe yaşamanın bir kıymeti yoktur” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberine göre parlamentodaki iki büyük siyasi parti, Tunus’un Kalbi ve El Karama (Onur) Koalisyonu da Cumhurbaşkanının müdahalesini darbe olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir