Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar Saray’a soruldu: Engellenmesine yönelik bir programınız var mı?

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kürt yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen saldırıları Meclis gündemine taşıdı.
HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kürt yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen saldırıların araştırılması, saldırıların engellenmesi ve sorumluların bulunması amacıyla soru önergesi verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Kürt yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen “örgütlü” saldırıların araştırılması için Meclis Başkanlığına; saldırıların engellenmesi ve sorumluların bulunması amacı ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi.

Ersoy, “17 Haziran 2021 HDP İzmir İl Binası’nda Deniz Poyraz katledilmiştir. 14 Temmuz 2021 Muğla/Marmaris HDP ilçe binasına silahlı saldırı gerçekleşmiştir. 19 Temmuz 2021 tarihinde ise Diyarbakır ve Mardin’den Afyon’a gelen Kürt tarım işçilerine saldırı gerçekleşmiş ve saldırı sonrasında 7 kişi yaralanmış, ayrıca saldırganlar bir araçla kaçırdıkları İsmail Tan isimli yurttaşın ise kolunu kırmışlardır. 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara/Altındağ’da Kürt bir aileye yönelik silahlı saldırı gerçekleşmiş ve saldırı esnasında aileden bir kişi önce baltayla, daha sonra silahla yaralanmış, ardından tekrar yapılan saldırıda Kürt aileden 2’sinin durumu ağır 3 kişi daha yaralanmıştır” diye belirtti.

Son olarak Ersoy, “Yaşananlar da gösteriyor ki Kürt yurttaşlar çalıştıkları ve yaşadıkları bölgelerde organize ve sistematik şekilde saldırıya uğramaktadır. Yaşanan saldırıların ardından yurttaşların can güvenliğini korumakla yükümlü olan Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından saldırılara karşı önlem alınması yerine ya Kürt yurttaşlar yaşadıkları bölgeden uzaklaştırılmış ya da saldırgan ‘gruplar’ koruma altına almıştır” dedi.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemi ile şu soruları yöneltti:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak, Kürt yurttaşlara yönelik organize bir biçimde gerçekleştirilen ırkçı saldırılara yönelik bir açıklamanız olacak mıdır?

Valilik, kaymakamlık, belediye başkanlıkları ve muhtarlıklara bu tip saldırıların önlenmesine ve saldırıların ortadan kaldırılmasına yönelik bir yazı gönderilmiş midir/ gönderilecek midir?

Kürt yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen bu saldırıların nedeninde, ötekileştirici ve saldırgan söylemlerin kullanım sıklığı olduğunu düşünüyor musunuz?

Özellikle manşetlerde ve başlıklarda kışkırtıcı, ırkçı ve ayrımcı dil kullanan, hedef gösteren ve bu politikayı besleyen kişi/kurum ya da örgütler hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmekte midir?

Yaşanan tüm saldırılar sonrasında özellikle saldırıyı gerçekleştiren “örgütlü gruplar” serbest bırakılmış ve mağdur gösterilmiş; saldırıya uğrayan, hayatını kaybeden, yoğun bakıma alınan Kürt işçiler, yurttaşlar suçlu gösterilerek geldikleri illere geri gönderilmişlerdir. Yurttaşların, Diyarbakır’dan İzmir’e, Trabzon’dan Mardin’e, Edirne’den Hakkari’ye ülkenin her ilinde çalışma ve yaşama hakkını, birlikte yaşam koşullarını ortadan kaldıran bu uygulamalara son vermek üzere sorumlular hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Irkçı saldırıların engellenmesine yönelik bir programınız var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir