Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Halkevleri’nden göçmen ve sığınmacılar hakkında açıklama: “Bataklığın kaynağı işgal ve yağma politikalarıdır!”

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın Suriyelilerin su faturasını 10 katına çıkaracağına açıklamasının ardından göçmenler hakkındaki ırkçı tartışmalar ve politikalar eşik atladı. Halkevleri, göçmenler hakkında bir açıklama daha yaparak “Bataklığın kaynağı işgal ve yağma politikalarıdır!” dedi. Açıklamada ırçkı politikalara karşı birlikte mücadele vurgusu yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li Fikri Sağlar’ın Suriyeli göçmenler hakkında açıklamaları ırkçı bir tartışmayı tetiklerken Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, çıtayı yükselterek Suriyelilerin su faturasını 10 katına çıkaracağını duyurmuştu.

Her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu, sonrasında geri adım atsa da göçmenlere yönelik ırkçı bir tartışma hâlâ sürmektedir. Bu konu hakkında daha önce de açıklama yapan Halkevleri, Tanju Özcan’ın açıklamaları ve göçmen tartışmalarında ırkçılığın yükselmesinin ardından bir açıklama daha yaptı.

Açıklamada göçmen ve sığınmacıların gu durumda olmasının asıl sorumlusunun AKP iktidarının içeride ve dışarıda yürüttüğü politikalar olduğu belirtilirken “Göçmen ve sığınmacılara değil; AKP iktidarının içeride ve dışarıda yürüttüğü sorumsuz politikalara karşı birlikte gösterilecek ortak ve güçlü tepki bir arada yaşamanın, barışın ve en temel insan haklarının güvencesi olacaktır” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Suriye’de savaş çıkartan, Afganistan’da yıkım yaratan emperyalizm sürekli göç üretmektedir. Milyonlarca insanı göç yollarına sürükleyen bu bataklığın tek kaynağı yayılmacı politikalardır.

AKP iktidarı işbirlikçi politikasıyla başından bu yana Suriye’de yaşanan savaşın bir parçası olmuştur. NATO zirvesinde Afganistan Kabil Havalimanı korumalığına talip olan iktidar; emperyalizme karakol olma siyasetini ısrarla sürdürmektedir.

AKP iktidarının emperyalist devletlere karşı siyasi şantaja dönüştürdüğü “Geri Kabul Anlaşması” Türkiye’yi bir göçmen deposuna dönüştürmüştür.

Suriyeli, Afgan, Pakistanlı, Afrikalı göçmen ve mülteciler üzerinden yürütülen ırkçı ve şoven kampanya toplumsal fay hatlarını tetiklemekte; linç ve saldırı ortamını hazırlamaktadır. Bolu Belediye Başkanı durumdan vazife çıkartarak suyu bile mültecilere fahiş fiyatla satacaklarını söyleyerek ırkçılık yapmaktadır.

Milyonlarca insanın Türkiye’ye yöneldiği göç dalgasının sorumlusu, göçmenler ve sığınmacılar değildir. AKP iktidarı, yakıcı bir sorun olarak çeşitli gerilimler oluşturan göçmen meselesini çözmek yerine bu kaotik durumu istismar etmeyi tercih etmektedir.

İltica hakkı ve güvenli geçiş yollarını sağlanması gibi uluslararası koruma ilkeleri ışığında ülkemizde değişik statülerde bulunan göçmenlerin hakları tanınmalıdır. Yabancı düşmanlığı körüklenerek oluşturulmak istenen şiddet ortamından vazgeçilmelidir.

Göçmen ve sığınmacılara değil; asıl olarak AKP iktidarının içeride ve dışarıda yürüttüğü sorumsuz politikalara karşı birlikte gösterilecek ortak ve güçlü tepki, bir arada yaşamanın, barışın ve en temel insan haklarının güvencesi olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir