Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Konya’daki Kürt  katliamı Taksim Tünel Meydanı’nda protesto edildi

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye dönük saldırıda 4’ü kadın 7 kişinin katledilmesini protesto etti.

Eyleme saatler kala Taksim’in birçok sokağı ve İstiklal Caddesi polis barikatlarıyla kapatıldı. Polis eyleme katılmak isteyen çok sayıda kişinin alana girişini de engelledi.

Katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerini taşıyan kitle, “Irkçılığa ve faşizme karşı birleşelim, yaşasın halkların kardeşliği” pankartını taşıdı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok”, “Kürt halkı yalnız değildir”, “Irkçılığa son, faşizme ölüm” dövizleri taşıyan kitle, sık sık Kürtçe ve Türkçe slogan attı “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katiller halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde Barış anneleri, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Ali Kenanoğlu, Musa Piroğlu, Dilşat Canbaz Kaya, Oya Ersoy, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.
Açıklamada tek tek hayatını kaybedenlerin isimleri okundu.

‘KANDAN BESLENENLERİN İKTİDARINA SON VERECEĞİZ’

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, tek dil tek millet tek din anlayışına karşı halkların, işçilerin ve dinlerin kardeşliği anlayışı ile mücadele edeceklerini söyledi. Özgüneş, “Kandan besleyenlerin iktidarlığına son vereceğiz” dedi. AKP ve MHP hükümetinin artık gidici olduğunu ve bu nedenle bu kadar saldırganlaştığını ifade eden Özgüneş, “Bu nedenle katliamlar ile iktidarını sürdürmek istiyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün halklar kadınlar bir araya gelerek ulus devlet anlayışına son vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘IRKÇI SALDIRI PLANLI VE ORGANİZELİ YAPILDI’

Ardından Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Egecan Özgür okudu. Özgür, ırkçı saldırıların planlı ve organizeli olduğunu belirterek, HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz ile son günlerde artan ırkçı saldırıları hatırlattı. Özgür, “ Polis kordonu etrafında ‘ Burada tek Kürt kalmayacak’ sloganlarıyla Dedeoğlları ailesini katleden katil sürüsü için Soylu utanmadan ‘iki aile arasında husumet var’ diyor. Katilleri delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıp Kürtlerin üstüne tekrar tekrar salanlar, 7 insanımızın öldürüldüğü bu katliamın suç ortağıdır” dedi.

Özgür sözlerini şöyle sürdürdü: “Çözülüş ve çeteler arasındaki çatışma ayyuka çıkmakla beraber şu da ortadadır ki; rant, yağma ve savaş üzerine süren egemenlik ilişkilerinin ağır sonuçlarını işçilere, emekçilere, halklara yaşatmak konusunda ortaktırlar. Kitleleri kışkırtarak kendi suçlarını Kürt halkının, göçmenlerin, işçi ve emekçilerin üzerine yıkmakta ortaktırlar. Halklara yönelik saldırı ve katliamların sorumlusu, bu saldırıları organize edenler ve onlarla birlikte ırkçı söylemleri yükseltenlerdir. Kürt Halkı geçmişte de katliamlar ve yükseltilen ırkçılığın karşısında direndi. Halkların kardeşliğini, barışı, özgürlüğü istemekten, onun için yaşamaktan bir an olsun vazgeçmedi. Bizler de bu saldırıların karşısında boyun eğmeyeceğiz. Adalet için, özgürlük için, insanca ve onurlu bir yaşam için, halkların kardeşliği ve eşitliği için olan mücadelemizi büyüterek bu saldırıları aşacağız.”

Açıklamanın ardından kitle slogan ve alkışlar atarak Şişhane Meydanı’na doğru yürüdü. “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla Şişhane Meydanı’ndan Kasımpaşa’ya oradan da Hacıahmet Mahallesi’ne yürüyen gençler, burada yürüyüşlerine son verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir