Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Konya katliamı Almanya’nın Düsseldorf kentinde protesto edildi – Video

Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı – faşistlerin  Kürt aileye dönük düzenledikleri saldırıda 4’ü kadın 7 kişinin katledilmesi, Almanya’nın birçok kentinde düzenlene miting ve yürüyüşler  ile protesto edildi.

Konya’nın Meram ilçesinde Kürt Dedeoğulları Ailesi’ne yönelik AKP-MHP’nin organizesiyle düzenlenen ırkçı katliama karşı Almanya’nın birçok yerinde protestolar düzenlendi.  Düsseldorf ‘ta düzenlen miting ve yürüyüşe yüzlerce insan katıldı.

DGB Haus önündeki mitingte yapılan  konuşmalarda, katliamı yapan ırkçı faşislerin arkasından AKP-MHP blokunun olduğu ifade edildi. Irkçı- faşist saldırılar karşısında Kürtlerin boyun eğmeyecekleri belirtilerek, ortak mücadele çağrısı yapıldı.

 

Alman demokratlarla, Türkiyel ve Kürdistanlı demokratik kitle örgütlerinin, kadın ve gençlik hareketlerini  birlikte düzenledikleri eylemde Tertip Komitesi adına Yılmaz Gültekin kısa bir konuşma yaptı. Gültekin, konuşmasında, şu ifadelri kullandı: “İnsanlarımız kendi evinde iken katledildiler. ‘Kürt sorunu Arjantin’de de olsa orayı vururuz’ mantığı bunu yaptı. Onlar Kürdistan halkı olarak biz ölümü kabul ettik ama ihaneti kabul etmediğimizi bilmeli. Bu nedenle mücadele ediyoruz. Bu nedenle kaçmıyoruz, korkmuyoruz. Bugün sesinizi güçlü çıkarın, ayaklarını yere güçlü vurun” dedi.

Yılmaz Gültekin’in ardından söz alan KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, konuşmasına Kürtleri yönelik yapılan Koçgiri, Zilan, Maraş, Roboski ve Efrin’in katliamlarına vurgu yaparak başladı. Bu katliamları ve Efrin’de insanlığa karşı işlene suçları asla unutmayacakların, unutturmayacaklarını belirtti. Zübeyde Zümrüt konuşmasının devamında, şunları ifade etti:“Konya katliamı aynı zamanda Ankara Gar katliamının devamıdır” diyen Zümrüt şöyle konuştu: “Katliamı kınamak yetmez. Uluslararası güçler gelip bizi katliamlara karşı korumaz ve korumuyorlar da. Kendi gücümüze güvenmeli ve ona göre örgütlenmeliyiz.” dedi.

Zübeyde Zümrüt’ten sonra, YJK-E Eş Sözcülerinden Ayten Kaplan söz aldı.  Kaplan konuşmasında, Kürt halkını onlarca yıldır bedeli çok ağır olan bir özgürlük mücadelesi yürüttüğünü, bu haklı mücadelesinden dolayı baskı ve katliamlar maruz kaldığını dile getirdi.

Miting alanında, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu adına Şafak İldan Deniz konuştu. Deniz konuşmasında, sömüregeci devletlerin Kürdüstan’ın dört parçasında Kürt halkına saldırdıklarını ifade ederek başladı. Sivas, Roboski, Suruç katliamına yapanlar ile  Konya’da  4’ü kadın 7 kişinin katledenler aynı kesimler olduğunu vurguladı.

Konuşmlardan sonra kitle kortejler oluşturarak yürüyüşe geçit. Kortejin önünde üzerinde Konya Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarınin yer aldığı bir pankar taşındı.

Not: Video eklencek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir