Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de 85. Adalet nöbeti tutuldu

Almanya’nın Köln kentinde Dayanışmanın Sesi (Stimmen der Solidaritat) derneğin çağrısıyla 85. Adalet Nöbeti Merkezi Tren İstasyonu önünde tutuldu.

85. Adalet nöbetinde İran’da tutuklu olan alman vatandaşı Nahid Taghavi, Türkiye’de 2018’den bu yana tutuklu olan Patrick Kraicker, Osman Kavala ve geçen hafta sonu ülkeye giriş yaparken Kayseri’de tutuklanan alman vatandaşı Mahmut Güneş’in durumuna dikkat çekildi.

Eylemde yapılan açılış konuşmasında bugün İranli kökenli alman vatandaşı olan Nahid Taghavi’nin örgüt üyeliği ve örgüt propagandası suçlarından İran’da 10 yıl 8 ay hapis cezası almasını protesto edildi. Eyleme Nahid Taghavi’nin kızı ve Yeşiller Milletvekillisi Omid Nouripoor birer mesaj yolladı ve mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Türkiye’de yaklaşık 2 yıl hapis dahil toplam 3 yıl sonrası geri Köln’e dönen Hozan Cane’de birer konuşma yaptı. Hozan Cane konuşmasında, “Türkiye’de büyük haksızlıklar yaşanıyor, eleştiri yapanlar veya kendi anadilinde konuşanlar tutuklanıyor. Özgür günler için mücadeleye devam edeceğiz ve bu AKP iktidarı değişmeli” dedi.

Dayanışma’nın Sesi derneğin üyelerinden eski SPD’li Milletvekilli Anke Brunn ise Türkiye’de 6 Ağustos’ta duruşması olan Osman Kavala’nın durumuna dikkat çekti. Brunn, “Türkiye AİHM kararlarına uymalıdır” dedi. 2018’den bu yana İstanbul Maltepe cezaevinde tutuklu bulunan alman vatandaşı Patrick Kraicker’in annesi de adalet nöbetine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir