Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF Başkanı Hüseyin Güzelgül: “ Duruşunuz İmam Hüseyin duruşu, mücadeleniz Zeynep Ananın mücadelesi olsun…”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı  Hüseyin Güzelgül, 10 Ağustos’ta balayacak olan Muharrem Oruç‘na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Güzelgül, Kerbela’da yaşananların Alevi toplumu açısından önemine ilişkin olarak, şu belirlemede bulundu: “Kerbela, 10 Ekim 680’de yaşanıp biten bir olay değildir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan katliamlar, adaletsizlikler, son günlerde ülkemizde yaşanan orman yangınları, Kerbela’nın devamıdır. Çünkü günümüzde de yezid ve yezide boyun eğenler olduğu gibi, İmam Hüseyin ve yarenleri gibi mazlum ve haklı olanların mücadelesi devam ediyor” dedi.

KERBALA OLAYI BİZ: ZEYNEP ANA GİBİ BOYUN EĞMEMEYİ ÖĞRETTİ‘‘

Yaptığı yazılı açıklamada, Kerbela’da yaşanan direnişin ve katliamın Alevi toplumuna  zalimin zulmüne karşı Şah Hüseyin gibi dik durumayı ve Zeynep Ana gibi boyun eğmemeyi öğrettiğine vurgu yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Kerbela’da yaşananlara ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

“Kerbela Olayı bizlere; zalimin zulmüne karşı İmam Hüseyin gibi dik duruşu, Zeynep Ana gibi boyun eğmemeyi, Celal Abbas gibi mücadeleyi; haktan, hukuktan, adaletten yana olmayı, onurundan, haysiyetinden taviz vermemeyi öğretti.
Kerbela, 10 Ekim 680’de yaşanıp biten bir olay değildir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan katliamlar, adaletsizlikler, son günlerde ülkemizde yaşanan orman yangınları, Kerbela’nın devamıdır. Çünkü günümüzde de yezid ve yezide boyun eğenler olduğu gibi, İmam Hüseyin ve yarenleri gibi mazlum ve haklı olanların mücadelesi devam ediyor. Her canlı yaşamının kutsal olduğu inancımızda, hiçbir çıkar, hiçbir menfaat ne bir ağacın ne de bir karıncanın yaşamından daha kutsal değildir.
Kerbela mateminin başladığı bu günlerde, her can için sömürüsüz, eşit, adil bir dünya diliyorum.
Aşk olsun İmam Hüseyin’in yolundan dönmeyen rehberlere, dedelere, analara, pirlere, mürşitlere, aşıklara, sadıklara, taliplere…
Aşk olsun biat etmeden bu yolu sürdürenlere…
Aşk-ı niyazlarımla…

Oruçlarımız gün batımıyla açılacaktır.
Oruçlarıız, lokmalarınız, yas-ı mateminiz Hakk divanına yazılsın…
Duruşunuz İmam Hüseyin duruşu, mücadeleniz Zeynep Ananın mücadelesi olsun…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir