Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kemal Bülbül: ” Irkçı grupların orman yangınlarının başlamasının ardından Manavgat’ta Kürt avına çıkıtıkları duyulmuştur.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Türkiye’nin dört bir yanında çıkan  orman yangınlarının ardından bazı  ırkçı grupların Antalya’nın  Manavgat İlçesi’nin Gündoğdu Mahallesi’nde  yol keserek kimlik kontrolü yaptıklarına ve  bu silahlı sivillerinin Manavgat’ta ” Kürt avına”  çıktıklarına ilişkin haberlere yazılı ve görsel medyada yer  aldığını hazırladığı bir soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. Bülbül, sorlarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını taleb etti.
Bülbül’ün, ”Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim” ifadeleriyel başlayan soru önergesi şöyle:
”Yazılı ve görsel medyada orman yangınları sonrasında Manavgat’ın Gündoğdu Mahallesi’nde silahlı sivillerin yol keserek kimlik kontrolü yaptıklarına dair haberlere yer verilmektedir.
Haberin ayrıntılarında 30 Temmuz 2021 tarihinde yangın yerine giden iki kardeşin linç edildiği ve araçlarının da ters çevrilerek yakıldığı iddia edilmektedir.
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in ilçede kimi grupların yol kontrolü yaptığı ve havaya ateş açtığı iddiasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu şahıslar ‘kundakçı, şüpheli’ yakalama teşebbüsüyle asılsız ihbarlardan yola çıkarak, sokaklarda kimlik kontrolü, yol kesme ve masum vatandaşları korkutacak derecede havaya ateş etme gibi eylemler gerçekleştirerek yaşadığımız bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bu tarz hareketler, mevcut acımızı daha çok artırdığı gibi hiç kimseye de bir şey kazandırmaz. Bilindiği gibi hala tehlike geçmiş değildir. Yangın felaketine maruz kalan bölge halkımız, şu günlerde canını, malını, sevdiklerini, evini, hayvanını, yaşam alanlarını kurtarma mücadelesi vermektedir. Ancak bu zorlu süreçten faydalanmak isteyen provokatörlerin olduğunu görmek hepimizi üzmektedir” ifadelerini kullanmıştır.
7 kişinin yaşamını yitirmesine, 400’e yakın kişinin yaralanmasına, ağaçların ve yaban yaşamının sonlanmasına, 1200 hektar ormanlık alanın yok olmasına neden olan yangının ayrıca milyonlarca canlının ölümüne yol açtığı dile getirildi. Yangını gerekçe göstererek kimi ırkçı gruplar da bazı noktalarda yol kontrolü yaparak Kürt avına çıktığı, kente bağlı kırsal mahallerde, silahlı ve sopalı bir şekilde kimlik kontrolü yaptığı, HDP Manavgat ilçe yönetiminin orman yangınlarının başlamasının ardından ilçede Kürtlere karşı provokasyon yapıldığını ve sokakları tutan ırkçı grupların Kürt avına çıktıklarını duyurmuştur.
Görgü tanıkları yol kesip kimlik soran grupların sebep olduğu benzer olayların Antalya Döşemealtı ilçesinde TOKİ Blokları civarında da yaşandığını beyan etmektedirler.
Bu bağlamda;
1- Bakanlığınız silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerden haberdar mıdır? Eğer haberdar ise sorumluların cezalandırılması ile ilgili herhangi bir soruşturma açmış mıdır?
2- Bakanlığınız yerel güvenlik birimleri görevinin başındayken silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin günlük yaşamı terörize etmesinin önüne geçmek için ne tür önlemler almaktadır?
3- Silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin Türkiye halklarının barış içinde birarada yaşama iradesini tehdit eden bu tutumlarının engellenmesi için Bakanlığınız ne tür ek tedbirler öngörmektedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir