Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Kurumları: İstanbul Yenikapı’da yapılacak Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’nde bir arada olacağız!

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından 29-30 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde arasında Yenikapı etkinlik alanı’nda “Kardeşliğin, İnsanlığın ve Adaletin Buluşması” adı altında yapılması planlanan Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali, Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak başlayan orman yangınlarından dolayı, Alevi kurumlarının rızalığı alınarak  başka bir tarihte yapılmak üzer etelenmişti.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), Alevi kurumlarının görüşlerinide alarak Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’nin  Muharrem Matemi‘nin bitmesinde sonra,  27-28-29 Ağustos tarihleri arasında yapmılmasına karar verdi.

Türkiye ve Avrupa’daki Alevi kurumları alınan bu kararın üzerine önceden yapmayı planladıkları tüm etkinlikleri ileri bir tarihe erteleyerek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin başta Alevi kurumları olmak üzere onlarca kurumla birlikte yapacağı Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’ne  katılma kararı aldılar.

 Alevi Bektaşi Federasyonu , Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada, ‘‘İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB) Alevi kurumlarının görüş ve rızalığını alarak ertelediği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’ni Muharrem ayının bitmesini takiben 27-28-29 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planlaması üzerine, Alevi kurumları özellikle kamusal alanda yok sayılan Alevilerin bireysel inanç özgürlük hakkına vurgu yaparak, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir büyük kamu kuruluşu tarafından organize edilen böylesine anlamlı ve önemli bir etkinliğe katılmayı önemsemiş ve 27-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacağı etkinliği ileri bir tarihe ertelemiştir.  denildi.

‘GÜN BİR OLMA, GÜÇÜMÜZÜ BİRLEŞTİRME GÜNÜDÜR”

”Gün Bir Olma, Güçlerimizi Birleştirme Günüdür‘‘ başlığıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Hepimizin bildiği gibi, hoşgörü ve adaleti insanın yaşam merkezine alarak tüm canlılarla çıkarsız bağ kurmayı öğreten Pir Hacı Bektaş Veli Felsefesi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü olan “UNESCO” tarafından tescillenmesi ve 2021 yılının Hacı Bektaş Veli yılı olarak ilan edilmesi hepimizi onurlandırmıştır. Bu vesile ile Alevi kurumları ve bileşenlerinin işbirliği ile bir çok etkinlik planlanmıştır. Bu etkinlikler çerçevesinde; 29-30 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı’nda “Kardeşliğin, İnsanlığın ve Adaletin Buluşması” adı altında planlanan Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali,16-22 Ağustos tarihleri arasında tüm Alevi kurumlarının katılımıyla ve Hacı Bektaş Belediyesi’nin birlikteliği ile Hacı Bektaş Anma Törenleri, 27-28 Ağustos 2021 tarihinde Hacıbektaş ilçesinde Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Hacı Bektaş Veli’nin Hakka yürümesinin 750. yılı nedeniyle Alevi kurumları ve Hacı Bektaş Belediyesi’nin katılımıyla organize edilen etkinlikler siz canlarımıza duyurulmuştur.

Ancak ülkemizin bir çok ilinde eş zamanlı yangınların meydana gelmesi hepimizi üzmüş ve yukarıda planlanan etkinlikler dâhil, bir çok kültür sanat etkinlikleri de ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kalmıştır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB) Alevi kurumlarının görüş ve rızalığını alarak ertelediği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’ni Muharrem ayının bitmesini takiben 27-28-29 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planlaması üzerine, Alevi kurumları özellikle kamusal alanda yok sayılan Alevilerin bireysel inanç özgürlük hakkına vurgu yaparak, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir büyük kamu kuruluşu tarafından organize edilen böylesine anlamlı ve önemli bir etkinliğe katılmayı önemsemiş ve 27-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacağı etkinliği ileri bir tarihe ertelemiştir.

İNANCIMIZ VE ÖĞRETİMİZ GEREĞİ DEMOKRASİ, BARIŞ VE KARDEŞLİKTEN YAN OLACAĞIZ”

—İnancımız ve Öğretimiz gereği Demokrasi Barış ve Kardeşlikten yana Olacağız —

Alevi toplumu adına barış ve uzlaşıyı esas alarak, anma ve diğer etkinlikleri en güçlü bir biçimde organize eden, tüm kurumlarıyla ortak duyarlılığı inşa eden Alevi inanç kurumları ve bileşenleri, gelecek yıllardaki anma etkinliklerinde de Pir Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi “bir olalım, iri olalım, diri olalım” şiarıyla güçlü bir şekilde bir arada olacaklardır.

Alevi kurumları olarak; 16-22 Ağustos 2021 tarihinde Hacı Bektaş Veli Dergahımızda, 27-28-29 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Yenikapı’da yapılacak etkinliklerde bir arada olacağız.

Saygılarımızla…”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir