Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Zini Gediği’nde katledilenler Kılıçkaya Köyü’nde anıldı

Zini’de katledilenleri için bugün Erzincan‘ın Kılıçkaya Köyü’nde anma yapıldı. Zini Gediği Katliamı’nın  83. Yılında düzenlene anmaya Zini Gediği İnisiyatifi, PSAKD Erzincan Şubesi, Eğitim-Sen Erzincan Şubesi ve Erzincan Dersimliler Kültür Derneği, HDP Erzincan İl Örgütü, EMEP Erzincan İl Örgütü, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP PM Üyesi Nesimi Aday katıldı.

Kılıçkaya Köyü’nde yapılan anmada konuşan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit,  Zini Gediği Katliamı‘nın tekcilik üzerine kurulan sistemin Alevilere ve Kürtlere reva gördüğü katliamlardan birisi olduğunu  vurgulayarak, konuşmasını su ifadelerle sürdürdü: “1938’de Dersim’de katliam yapanların bir amacı vardı. Dersim’i, Kürtlüğü, Kızılbaş inancını yok etmek istiyorlardı onun için de Dersim’de çocuk, kadın, yaşlı demeden herkesi katlettiler ve bugün halen bu katliam süreci açığa çıkmış değil” dedi.

Zini Gediği katliamından hayatını kaybedenlerin torunlarından olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya, anmada yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:  “Zini Gediği Katliamında katledilenler için anıt inşa ettik ama iki anıtımızı da yerle bir ettiler. Birini Zini Gediği’nde yıktılar ikincisi köy içinde yaptığımız ateş çemberini de dereye yuvarladılar. Mücadelemiz devam ediyor.  Erzincan Başsavcılığına yapmış olduğumuz kemiklerin DNA testi yapılarak bize teslim edilme talebi ışık hızıyla geri çevrildi, üst mahkemeye başvurduk oradan ret yanıtı gelince davayı AİHM’e taşıdık. Ortada duran insan kemikleri bizim olabilir, akrabalarımızın olabilir ama ortada bir insanlık dramı yaşanıyor. Anayasal hak olan herkesin mezar yeri olma hakkını bile bize reva görmüyorlar ama bundan sonrada mücadelemiz devam edecek” dedi.

Kılıçkaya Köyü’nde yapılan anmada PSAKD Erzincan Şube Başkanı Salih Ürün’de kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasına Alevilere yönelik katliamlardan devletin habersiz olmadığını belirterek başlayan Ürün, “Devletten habersiz hiçbir katliam bu ülkede yapılmaz. Sivas’ta, Maraş’ta seyirci kaldı devlet. Ortada bir sorun var ama biz ne zaman birliğimizi, beraberliğimizi sağlarsak ancak o zaman bu katliamlardan kurtuluruz‘‘ dedi.

Anma etkinliğinde  Zini Gediği’nde katledilen canların aşkına  deyiş söylenim, lokma dağıtıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir