Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Şengal yönelik saldırıya ortak tepki: Şengal halkı yalnız değildir

Şengal’e yönelik iki gündür devam eden saldırılara ilişkin DTK Eşsözcüsü Berdan Öztürk, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüleri Feleknas Uca, Hişyar Özsoy, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve TJA Aktivisti Xecê Şen, Diyarbakır’daki DBP Genel Merkez İrtibat Bürosunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Öztürk, Uca, Aydeniz ve Şen şöyle konuştu.

Hevserokê KCD Berdan Ozturk: Yên ku li hemberî Tirkiyeyê bê deng dimînin şirîkin 

Êrişên hovane li ser Şengalê pêk hatin, em ê li ser vê daxuyanî bidin. Li ser Şengalê heya niha 74 caran ferman hatiye dayin. Fermana dawî ji aliyê DAIŞ’ê ve hate dayîn, xwestin gelê Şengalê ji holê rakin. gelek însanên me qetil kirin, jin dîl girtin, zulmeke mezin pêk hat. Êriş îro berdewam dike, nexweşxane u cihên sivîlan bombebaran kirin. Zihniyeta van û a DAIŞ’ê ji hevdu cudatir nîne. DAIŞ çi be ê ku îro bombebaran kirine jî di vê zihniyetê de ne. Bombebarankirina nexweşxane û cihên sivîlan wan qedexe ye. Mafên mirovatiyê tev binpê kirin. Em wek saziyên bakur, heta ku gelê Şengalê xweseriya xwe bi dest bixe dê têkoşîna me dewam bike. Yên ku li ser Şengalê hesabê qirêj dikin bila cardin bifikirin. Yen li hemberî Tirkiyeyê bêdeng dimînin şirîkê vê yekê ne. Em van êrişan qebûl nakin û bi tundî şermezar dikin.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz: İŞID’in yarıda bıraktığını tamamlama saldırısıdır

Bugün burada Şengal’e yönelik son 3 gündür Türk devletinin yaptığı yoğun saldırıları kınamak için bu açıklamayı yapıyoruz. Şengal halkının nelerle karşı karşıya kaldığı, Êzidî halkının hangi katliamlarla karşı karşıya kaldığını IŞİD’in yaptığı barbarca katliamlardan çok iyi biliyoruz. Hep beraber de gördük. Son 3 gündür Türk devletinin savaş uçaklarının Şengal’de sivil alanları bombalaması, sonrasında bir hastaneyi bombalaması vahşice bir saldırı, şiddetle kınıyoruz. 2014’te IŞİD saldırdığında 7 bine yakın kadını, çocuğu, yaşlıyı, dünya pazarında sattığında buna karşı Şengal halkı ve Êzidîler nasıl mücadele ettiyse bugün dünyada bütün çetelere karşı özgürlüğü inşa etmenin mücadelesini verdilerse, bugünden sonra da verecekler. Bu saldırılar IŞİD’in yarım bıraktığı katliamları TSK eliyle Türk devletinin Kürt düşmanlığı politikası eliyle tamamlama saldırısıdır. Bu saldırıyı en şiddetli bir şekilde kuzey halkı olarak, siyasal partiler olarak kınıyoruz.

Şengal halkının yanındayız, asla geri adım atılmayacak

Bugün Çavuşoğlu’nun “Taliban’ın verdiği mesajı olumlu karşılıyoruz” sözleri, Taliban’ın sözlerini kadınlara karşı neler yaptığını bildiğimiz bir yerden, buna karşı IŞİD’in yaptığını tamamlama üzerinden tam da AKP-MHP faşist ittifakın bunu tamamlayan bir yerden devam ediyor. Hastanenin ve sivil alanların bombalanması, buna Irak Hükümetinin ve Bölgesel Hükümetin sessiz kalması, Avrupa devletlerinin, insan hakları kurumlarının sessiz kalması, Kürt halkına karşı yürütülen düşmanlığa karşı sessiz kalarak bu katliamları, vahşeti desteklediklerinin bir göstergesidir. Buradan Êzidî halkı, Şengal halkı Êzidî toplumu, Şengalli kadınlar nasıl bu barbarlığa ve IŞİD karanlığına karşı nasıl mücadele ettilerse mücadele etmeye devam edeceklerini belirtiyorlar. Bizler de kendi kendini yönetebilmesi ve statüsü oluşana kadar Şengal halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Irak Hükümetinin bir açıklama yapmaması Güney Kürdistan Yönetimi ve KDP’nin açıklama yapmamasını doğru görmüyoruz. Bu bile Şengal halkına, Êzidîlere ne yapılmak istendiğinin bir göstergesi. Buradan bu saldırıyı şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Sonuna kadar Êzidî halkının yanında olacağız.

Irak Başbakanı Kazimi’nin Şengal’e gidip bir görüşme yapacağı biliniyordu. Bizim kuzey örgütleri olarak Şengal yönetimi ile toplantımız vardı, Kazimi görüşmesi olacağı için ertelenmişti. Bunun ardından bu saldırılar gerçekleşti. Saldırı, burada kirli bir oyun olduğunun, birlikte Şengal halkına karşı bir kirli oyun tezgahlandığını bize gösteriyor. Biz bunu hem kınıyoruz, hem de Şengal halkının yalnız olmadığını Kürt halkının 4 parçada Şengal halkının yanında olacağını belirtmek istiyorum. Statüsünü elde edene kadar mücadelelerinin yanında olacağız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir