Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Erdoğan’dan Taliban’a destek

Afganistan‘dan 552 Türk vatandaşının tahliye edildiğini açıklayan TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afgan halkının huzuru, noktasında her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Afganistan‘dan 552 Türk vatandaşının tahliye edildiğini açıklayan TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afgan halkının huzuru, noktasında her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Taliban yöneticilerini kabul edebileceği daha önce de ifade ettiğini söyleyen Erdoğan “Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan’ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir.

Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz.

Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz.

Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız.

Afganistan’daki askerlerimiz hiçbir zaman muharip bir güç olarak görev yapmadı. Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik, kullanmadık.

Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığı, yeni yönetimin de uluslararası alanda elini güçlendirecek ve işini kolaylaştıracaktır.

(Hamid Karzai Havalimanının güvenliği) Şimdi sahada oluşan yeni gerçeklere göre planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz.

Afganistan’daki vatandaşlarımızın güvenliği ve huzurunu temin etmek bizim bir numaralı önceliğimiz. Afganistan’dan toplam 552 Türk vatandaşının tahliyesi sağlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir