Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Dünyadaki tüm diller gibi Kürtçe de bir anadildir, kutsaldır. Bunu inkar eden insan olamaz!

   Sunucu Didem Arslan Yılmaz’ın Show TV’deki ‘‘Asla Vazgeçme‘‘ programında, Kürtçe konuşan kadını yayından aldı. Kürtçe konuşan kadını yayından alan Didem Yılmaz’ın bu ırkçı çıkışına tepki yağdı.
Türkçe bilmeyen kadının Kürtçe konuşmasına “ Kürtçe konuşan bir kadını yayından aldı. Kürtçe konuşan kadını yayından alan Didem Yılmaz’ın bu ırkçı çıkışına tepki yağdı.
   Türkçe bilmeyen kadının Kürtçe konuşmasına ” Türkan Hanım’ı bir hattan alın, kızlara hakaret edemez, öyle konuşamaz. Biraz anlarım ben Kürtçe’den. Kesinlikle olmaz. Doğru düzgün Türkçe konuşun, hepimiz anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Doğu dili bilmiyoruz ki biz?” diyerek izin vermeyen Didem Arslan Yılmaz’ın, bu ırkçı çıkışına bir tepkide AABK Eşit Başkanın Hüseyin Mat’tan geldi.
   Başkan Mat, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Show TV Sunucu Didem Arslan Yılmaz’ın ırkçı çıkışına şu ifadeleri kullanarak tepki gösterdi: “Etnik kimliği ya da inancı ne olursa olsun saygı duymak, hoşgörülü ve yardımcı olmak insan olmanın gereğidir. Dünya‘daki tüm diller gibi Kürtçe de bir anadildir, kutsaldır. Bunu inkar eden insan olamaz. Eşitlik ve tarafsızlık ilkesi, etik ve vicdanı değerler kapsamında,Tv kanalı bu ırkçı kadına ekranı kapatmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir