Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KOCAELİLİ KADINLARDAN AFGANİSTANLI KADINLARA DESTEK

-Safa Gardiyanoğlu-

Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi üyeleri, Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’daki kadınların özgürlük mücadelesine destek verdi. Platform…

Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi üyeleri, Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’daki kadınların özgürlük mücadelesine destek verdi. Platform adına açıklama yapan Avukat Elif Yetigin, “Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız” dedi.

Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi üyeleri, Afganistan’daki kadınlara destek vermek için bugün kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Elif Yetigin, şunları kaydetti:

“Afganistan’da Taliban rejimi altında can güvenliği olmadığını söyleyen kadınların çığlığı bütün dünyaya yayılıyor. Artık Afganistan’da kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar, sanatçılar, bilim insanları, gazeteciler, insan hakları savunucuları, kısacası Taliban karşıtı olan hiç kimse için can güvenliği yok. Afganistan’dan Irak’a, Suriye’ye, demokratik devletler kurma yalanıyla başlatılan savaşlar, yoksulluğu getirdi. İstediği sonucu alamayan ABD emperyalizmi, bu savaştan karlı olamayacağı için Afganistan’dan çekildi. Çekilirken de Taliban’la masaya oturdu.

“HAYATLARIMIZ İÇİN DİRENİYORUZ”

Türkiye açısından da durum farklı değil. NATO çatısı altında yürütülen işgal operasyonuna Türkiye daha en başından dahil oldu, 20 yıl boyunca Afganistan’da işgale hizmet etti. Şimdi de ‘Taliban’la irtibat halindeyiz’ diye açıklama yapıyor. Afganistan’da yaşanan yıkımın, Taliban rejiminin işlediği ve işleyeceği suçların sorumlusu, 20 yıldır NATO çatısı altında işgal ve savaş politikalarını sürdürenlerdir. Afganistanlı kadınlar, “bizi öldürmeye geliyorlar, yardım edin” diye çağrılar yapıyor. Her şeyi göze alıp sokağa çıkan Afgan kadınlar, çalışma hakkını, eğitim hakkını ve siyasete katılım hakkını istiyorlar. Güvenli bir toplumda yaşama haklarını istiyorlar. Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların seslerine ses olmak için bugün sokaktayız.

“TALİBAN’LA ANLAŞMA YAPILAMAZ”

‘Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok’ diyen şimdi de Taliban’la irtibat halinde olduğunu açıktan ilan eden Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz. Kadın bedenini savaş ganimeti olarak gören Taliban örgütüyle hiçbir görüşme, anlaşma yapılamaz. Afgan kadınların yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık yapma, anlaşma, meşrulaştırma, tanıma! Savaş ve işgale verdikleri destekle neden oldukları göçün sorumluluğunu almayıp, ‘sınırlarımıza Afgan akını var’ diyerek, duvar örmeyi vadederek göçmen sorununu Avrupa Birliği ile bir pazarlık konusuna çevirenler ve ‘sınır namustur’ gibi ırkçı ve cinsiyetçi bir sözü parti binalarına asanlar, artan ırkçılığın neden olacağı yıkımın sorumlularıdır.

“AFGANİSTANLI KADINLARIN YANINDAYIZ”

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan ve gündelik yaşamlarında sömürüyü ve şiddeti en ağır şekilde hisseden göçmen ve mültecilerin hedef alınmasını asla kabul etmiyoruz. Irkçılıkla ayrışmayacak haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkmak için birleşeceğiz.  Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız. Dün nasıl Ezidi kadınlarıİŞİD’in erkek şiddetine karşı direndiyse bugün Afganistanlı kadınlar Taliban şiddetine karşı direnişte.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir