Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Celal Abbas Ulusoy: ”Tüm Abdal canlardan özür dilerim…”

Alevi- Bektaşi toplumunun  her yıl düzenlediği Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma etkinliklerine Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında Aleviler geliyor. Pir Hünkarı anma atkinliklerine diğer Alevi kesimleri gibi Alevi- Bektaşi Abdallar da katılıyor.

Alevi- Bektaşi Abdallar, bu yıl düzenlene Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma etkinliklerine katılmak için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnanç Masası’nın desteğiyle geçtiğimiz haftasonu Hacıbektaş’a geldiler. Pirin dergahına niyaz olmak için çocuklarıyla birlikte Hacıbektaş’a gelen ve Anadolu Abdalları Ortak Platformu’nun ayarladığı Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı’nın misafirhanesinde konaklayan 40 Alevi- Bektaşi Abdal kadın,  Celal Abbas Ulusoy’un kendilerine şiddet uyglayıp hakaret ettiğini iddia etmiş ve  kamuoyuna açıklama yapmışlardı.

Alevi- Bektaşi Abdal Kadınlara şiddet ve hakarette bulunduğu iddasi ile karşı karşıya kalan Celal Abbas Ulusoy, günlerce kadınların iddialarının doğru olmadığını ileri sürdü. Alevi toplumun

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Celal Abbas Ulusoy, Alevi toplumundan ve özelliklede örgütlü Alevi kadınlarından gelen yoğun tepki üzerine özür diledi. Ulusoy, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklmada, “O günkü yaşanan durumdan dolayı tüm Abdal ve Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi seven canlardan, önce kendi adıma sonra gönülden hizmet eden görevliler adına özür dilerim” dedi.

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Celal Abbas Ulusoy’un özür açıklaması  şöyle:

“2021 Unesco Hacı Bektaş Veli yılı olması nedeniyle etkinlik Muharrem yası matem ve anma törenleri bu sene çok yoğundu.
Dışlanan hor görülen Abdal toplumunu canımız diye her sene olduğu gibi bu sene de hanemizde konuk ettik ama eşim değil eşitimdir felsefesiyle kadın erkek ayırt etmeden 72 milleti aynı nazarda gör diyen Hacı Bektaş Veli’nin felsefesini ve kimseyi hor görmeden dışlamadan yürütmeye çalıştık bunca sene. Ama bu sene yoğun gelen halk ve yorgunluğun vermiş olduğu bir günler sonucunda gönül yıkıcı bir tatsız gündem oluştu. Bayana söylenen sözü ben söylemedim söylemem de imkansız o an orası çok kalabalıktı. Abdal canları aynı can, aynı kan aynı sevgiyle bağrımıza bastık ve de basacağız.
O günkü yaşanan durumdan dolayı tüm Abdal ve Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi seven canlardan, önce kendi adıma sonra gönülden hizmet eden görevliler adına özür dilerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir