Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: ”Kazandık!”- Video

Aleviler, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 30 yıldır sürdürdükleri hak mücadelesinin sonunda, 10 Aralık 2020 tarihinde “Kamu Tüzel Kişilik Statüsü” hakkını elde ettiler. Bu tarihsel kazanımla birlikte, Alevilerin kilise cemaatinin sahip olduğu bütün haklara kavuşmalarını yolu açılmış oldu.

 

NRW Eyalet Parlamentosu’nun aldığı karar; AABF öncülüğünde bir araya gelip örgütlenen Aleviler başta olmak üzere, tüm Aleviler tarafından sevinçle karşılanmıştı. Türkiye’deki Alevilerin haklarını elde etmeleri açısından önemli bir gelişme olan bu tarihsel kazanımdan  derin bir üzüntü duyup  rahatsız olanlarda vardı. Aydınlık ve Yeni Şafak gazeteleri duydukları derin üzüntüyü ve rahatsızlığı AABK  ile AABF’ye yönelik karalama ve saldırı içerikli haberler yaparak göstermişlerdi. Bu kapsamda Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Ali Mercan, AABF’nin elde ettiği tarihi kazanımı karalamak amacıyla  “PKK bitiyor, AABF verelim” başlıklı bir yazı yazmıştı...

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, Aydınlık Gazetesi’nin Alevileri hedef gösteren manşetine ilişkin yazlı bir açıklama yaparak, Aydınlıkçılara cevap vermişti. “Tanımaktan korkmayın, Alevilik Türkiye’nin gerçeğidir.
Türk İslam Sentezciler Alevi gerçeğini kabullenmek ve yüzleşmek yerine, ard arda komplo teoriler üretiyorlar. Geçtiğimiz günlerde dünyada bir ilk gerçekleşerek Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nda Alevilik kamu-tüzel kişiliği statüsü kazanmıştı. Bu gelişme üzerine Aydınlık gazetesi manşetinden Alevileri ve Alevi kurumlarını hedef aldı.” diyen Mat, açıklamasında “Alevilik ne o’cudur, ne bu’cudur. Alevilik, Aleviliktir. Kendine özgü bir inançtır. Aleviler bağımsız bir inanç toplumdur.” ifadelerine yer vermişti.

AABF’nin şikayeti savcılıktan döndü
Aydınlık, bu açıklamadan sonrada Alevi kurumlarına ve kurum yöneticilerine yönelik hedef gösterme ve karalama içerikli haberlerine devam etti.  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), bu gelişmeler üzerine hukuksal süreci başlatarak dava açtı.
 AABK Eşit Başkanı Hüsyin Mat, açılan davanın kendi lehlerine sonuçlandığını 3 Eylül günü sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Başkan Mat’ın ”Kazandık…” başlıklı açıklamasında, şu ifadeler yer alıyor:

”Diz çökertemezsiniz, teslim alamazsınız…
Haklı olduğumuz davamızdan bir dirhem geri adım atmadan, demokratik mücadelemizi inatla ve kararlılıkla sürdürmeye ve de hesap sormaya devam edeceğiz.
Irkçı Perinçek’in ve yandaş medyanın AABK/AABF’ye yönelik iftira ve yalanları adalet duvarına çarparak çöp oldu.
Irkçı ve faşistlere karşı açmış olduğumuz davada, yaptıkları iftira ve yalan içerikli haberlerden dolayı, mahkeme bunları suçlu buldu.
Bu; inanç ve insanlık düşmanlarına ders, Alevi ve dostlarına hayırlı olsun.
İriliğimiz, dirliğimiz, birliğimiz daim olsun.
Aşk ile.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir