Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

 Kerbela’dan bugün toplumsal özgürlük mücadelerinden hayatlarını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başlayan kongrede, Ağucan Ocağı evlatlarından İbrahim Erdoğan Dede’nın okuduğu gülbengle ile çerağ uyandırıldı.Çerağ uyandırıldıktan sonra  sanatçılar Hıdır Baş, Nurettin Güleç ve Dile Munzur, Türkçe ve Kürtçe nefesler seslendirdi.

Ardından divana seçimi yapıldı. Divana Gazeteci-Alevi aktivist Çilem Küçükkeleş, Dersim Araştırmaları Merkezi yöneticisi Hüseyin Ayrılmaz ve Yazar Erdal Yıldırım seçildi.

Kongrede konuşma yapan  DAD Eş Genel Başkanı Saime Topçu,  konuşmasında Alevilerin ve mazlumları birliğine vurgu yaptı. Topçu, “Ne yazık ki bir olamadığımız için diri olamıyoruz. Çünkü yolumuzun hakikatiyle buluşup sorunlarımıza cevap olamıyoruz. Hakkaniyetin rıza halinin tecellisi için diğer mazlumlarla omuz omuza bir direniş içine giremiyoruz. Bu durumda zalimler, başta Aleviler olmak üzere tüm mazlumları ezmeye devam ediyor” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi 3. Olağan Seçimli Kongresi’nde  söz alan HDP  Antalya Milletvekili Kemal Bülbül,  konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Bu iktidar, 12 Eylül’ün beslemesidir. O dönem Alparslan Türkeş, ‘Biz hapisteyiz ama düşüncemiz iktidarda’ demişti. Şimdi kendileri de,  fikirleri de, darbeleri de, zulümleri de, işkenceleri de, ırkçılıkları da iktidarda”

DAD Eyüp Şube Eşbaşkanı Nergiz Güzel’de kongrede kısa bır konuşma yaptı. Konuşmasında rızalık şehiri insan olmma naylayışıyla sürdürdüklerin direnişin önemine vurgu yapan Güzelgül, konuşmasında şunarı ifade etti: “Yaşamı çevrelettirip, bizi bizden çalmaya çalışanlara rızalık şehrinin insanları olarak direniyYaşadığımız dünyada bizi köleleştiren ve ötekileştiren, tek dil, tek din diyen bu akıl aynı zamanda kadını yok etmeye çalışıyor. Yaşadığımız coğrafyayı katliamlar coğrafyasına çevirdiler. Tüm bunlara karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Başarıyla gerçekleştirilen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi 3. Olağan Seçimli Kongresi’nde  yeni yönetimi belirlenendi. DAD İstanbul Şube Eşbaşkanlığına Ali Şeker ve Dilber Asla seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir