Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkan Hüseyin Mat: Almanya’da tanılır ve bilinir olmanın doğal olarak gururunu yaşıyoruz.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, Almanya-Türkiye İşgücü Anlaşması’nın 60. Yıldönümünde yaptığı konuşmada, göç yoluyla Almanya’yA gelenlerin inançsal yapılarında değindi:   … Bu anlaşma sonrası Türkiye’den farklı farklı insanlar ülkemize göç etti. Türkler, Kürtler, Çerkezler, Lazlar, Ermeniler, Hıristiyanlar, Sünniler, Aleviler. Homojen bir topluluk değiller. Özellikle din ve inanç konusunda bu çoğulculuk çok net ortaya çıkmaktadır. Türkiye’den bu ülkeye gelenler arasında inançlı müslümanlar vardır, hem de camiyle alakası olmayanlar vardır. Almanya’da hepsi özgürler. İnanma özgürlüğüne veya inanmama özgürlüğüne sahipler”dedi.

Almanya Alevi Birlikleri  Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, Almanya-Türkiye İşgücü Anlaşması’nın 60. Yıldönümünde yaptığı konuşmada, Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğu gerçeğine vurgu yapmasından duyduğu mutluluğu, sosya medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelerle dile getirdi:

“Tanıtıyoruz, tanınıyoruz. Almanya’da tanınır ve bilinir olmanın başarısını ve doğal olarak gururunu yaşıyoruz. Almanya’ya 60 yıl önce Türkiye’den gelen herkes Müslüman olarak bilinir ve öyle kabul edilirdi. Alevilik ise ne bilinirdi ne de görünürdü. 32 yıllık demokratik mücadelemiz ve özelikle son dönemlerde cemalimizi Almanya’ya dönüp yoğunlaştırdığımız diplomasi çalışmalarımızın meyvesini topluyoruz. Artık Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğu gerçeği Cumhurbaşkanı’nın konuşma metninde yerini alıyor. 23 Nisan 2018, Schloss Bellevue Sarayı’nda Sayın Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine yaptığımız görüşmede özelikle altını çizdiğimiz şekliyle bizi dile getirmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir