Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

”Isparta Cemevinin açılışında yaşanan durumu sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz.”

Isparta Cemevi’nin açılışında sonra yaşanan tartışmaların merkezindeki üç isim ( Özkan Lafatan, Veli Aydın, Cafer Kaplan) ortak imzalı yazılı bir açıklama yaptılar. ”Isparta Cemevinin açılışında yaşanan durumu sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz” ifadelerin yer aldığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

”Değerli canlar Isparta Cemevinin açılışında yaşanan durumu sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz.

Vicdanları teraziye koymak istiyorsanız buyurun Hakk meydanına .

KAMUOYUNA

Dört yıl önce temeli atılan Isparta Cemevi’nin inşaatı bittiğini, almış olduğumuz davetten öğrendik. Isparta’da Cemevi açılışının ilk olması, Isparta’nın konumu açısında önemli olduğu için davet edildiğimiz açılış törenine katıldık.

Açılış konuşmalarının sıralanması konuşmacıların ortak kararı ile alınmıştır.

Açılış töreninde Gani Kaplan Başkanımız hepimizin ortak taleplerini dile getirmiştir: “Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir ve yasal statüye kavuşturulmalıdır. Laiklikten bahsedilen bir yerde Diyanet gibi bir kamu kurumunun olması doğru değildir ve kaldırılmalıdır. Laiklik de toplumsal barışın güvencesidir!”

Gani Başkan’ın konuşması esnasında birinin bağırarak sahneye doğru yürüdüğünü gördük. Bu kişinin belediye Başkanı olduğunu, Gani Başkan dahil, sonradan öğrendik. Gani Başkan’da bunu röportajında dile getirmiştir.

Aynı anda sivil polislerin, korumaların ve bunlara destek olan bazı üyeler ile Alevi örgütlenmesinin yanında yer alan diğer izleyicilerin de karşı karşıya gelme olasılığını gördük.

Belediye başkanının yerine oturması konusunda program sunucusu Özkan Lafatan’ın çabası oldu. Ayrıca kürsü önünde durarak, Sayın Gani Kaplan’ın konuşmasının engellenmesine karşı çaba sarfetti.

Kürsüden indirilip, konuşması engellenmek istenen, Gani Başkan’ın o anda sessiz bekleyişini gören Özkan Lafatan, mikrofonun sesini tekrar açtırarak, başkanın konuşmasını tamamlaması ve son sözü söylemesi niyetiyle “lütfen son sözü söyleyin” terkininde bulunmuştur.

Buna Gani Başkan da şahittir.

Konuşmasını tamamladıktan sonra kürsüden ayrılan Gani Başkan’dan sonra sırasıyla davet edilen Sayın Ercan Geçmez ve Sayın Celal Fırat’da kürsüye çıkmadılar ve “Kürsü özgürlüğünün ve olmadığı bir yerde biz de konuşmayız. Protesto ediyoruz. Gani başkanımızın arkasındayız.” dediler.

Özkan Lafatan kürsüden “Müşkülümüz ve dertlerimiz var, bunu da buradan ifade edeceğiz” diye ifade etmiştir.

Gani Kaplan Başkanımızın söylemleri hepimizin söylemi olduğunu hem Isparta Cemevi yöneticilerine, hem de tüm üyelerine ifade ettik. Gani Kaplan Başkanımızın yanında olduğumuzu defalarca dile getirdik.

Isparta Cemevi Başkanı ve yöneticilerinin açılış esnasında tutumlarını kınadık ve bizzat Cemevi başkanına ve üyelerine söyledik.

Belediye başkanının bu betonu ben döktüm ve ben yardım ettim sözü hepimizi yaralamıştır. Onun yapmış olduğu yardımı geri iade etmek görevimizdir.

Cemevi açılış töreninin yakından ve uzaktan AABK ile ilgisi yoktur. Tüm konuklar Cemevi başkanı tarafından yazılı olarak davet edilmiştir. AABK yöneticileri de aynı şekilde yazılı davet edilmiştir.

Açılış töreninin içeriği, davet edilen konuklar ve program da Cemevi yönetimi tarafından hazırlanmıştır.

Bir gün önce bir araya gelindiğinde, özellikle semah’ın dışarda dönülmesini Cafer Dede doğru bulmadığını, Semah’larımız ibadet yerimiz olan Cemevinde olmalıdır diye ifade etmiştir.

Lakin tüm bu yaşananlardan sonra Vali’nin ve Belediye Başkanı’nın Cemevine gelmelerinden dolayı Semah tamamlanmadan sonlandırıldı.

Ayrıca Pazar günü yapılması planlanan Cem erkânı da, Canlar’ın kurban adakları olmasına rahmen iptal edilmiştir.

Orada olmayan bazı sosyal medya kullanıcılarının saldırı ve hakaretlerini kabul etmiyoruz! Isparta’nın konumu ve mevcut durumunu yaşamayanların, ütopik görüş beyan etmeleri, bazı trollerin, iç hesaplardan kaynaklı saldırı ve eleştirilerini haksız buluyoruz!

İsmi geçen yöneticiler olarak yaklaşık 30 yıldır her koşulda kurumumuza hizmet veriyoruz. Sadece Isparta’da değil, Türkiye’de tüm organize edilen Sivas, Çorum, Maraş, Gazi katliamlarının anmalarına defalarca katılan yöneticileriz. Katıldığımız anma etkinliklerinde söylediklerimiz, kendi sosyal medya hesaplarımızda yaptığımızı açıklamalar ortadadır.

Bir kez bile olsun Sivas, Çorum, Maraş’a gelmeyenlerin, sahte isim ve sosyal medya hesapları üzerinden bir fırsatı değerlendirir gibi, bizlere yapılan haksız eleştirileri ve linç politikalarını ısrarla devam ettirenleri, toplumumuzun takdirine bırakıyoruz!

Ayrıca açılışa katılan Türkiye’deki kurum başkanlarımızın açıklamaları ortadadır. Açıklamalarında “Ortam o kadar gergindi ki, yapılacak en küçük bir tutumla geçmiş yıllarda olduğu gibi, çok kötü sonuçlar doğabilirdi.”

Kurum başkanlarımızın bu hassasiyetleri gözönünde bulundurulmalıdır ve doğru, vicdanlı analizlerle yaşananlar değerlendirilmelidir.

Ancak bizde insanız, hata yapabiliriz, eksiğimiz, yanlışımız olabilir. Niyetimizin dışında farklı anlamlar ortaya çıkmıştır. Eksiğimiz, hatamız olduysa da af ola.

Hakaret ve linç dışında yapılan eleştirilere de saygı duyuyoruz.

Bu yaşananlardan ders çıkararak , geleceğe yönelik yeni metodlar geliştirmeliyiz.

Sosyal medya üzerinden, kurumumuzun daha fazla yıpratılmaması için, Yolumuzun düsturu gereği, bu müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz!

Dar Meydanın’da Cemerenlerinin huzurunda, özümüzü meydana dökmeye hazırız.

Yol ne der ise, Allah eyvallah.

Saygılarımızla”

Özkan Lafatan

Veli Aydın

Cafer Kaplan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 thought on “”Isparta Cemevinin açılışında yaşanan durumu sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz.”

 1. ÖZÜRÜNÜZ KABAHATİNİZDEN BÜYÜK
  Sevgili Canlar
  Yukarıda Okuduğum basın açıklaması Kimleri İkna etti,? Kimleri İkna etmedi ? bilemem ama
  Şahsen Beni İkna etmedi.

  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yöneticileri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Başkanı Gani Kaplanın Sözünün Bitirilmesinden sonra, Programa Son vermeliydi, Programın sonraki açılış aşamalarına Katılmamalıydılar ama Katıldılar.

  Cafer Dedenin Belediye Başkanının içeriye girişiyle Semaha Devam etmediklerini Semahı sonlandırdıklarını Açıklamış, Peki Dede Cemevi Kapısının Önünde Gülbenk Okuyarak Ona ve Protokole Kordele Kestirmene ne diyeceksin?

  Sevgili Arkadaşlar Sorun Sadece Belediye Başkanımı Burada,? bu cemevini kapatırırırım diyen Vali`yi Nereye Koyacagız,? Cemevi Başkanı Sabriye Aydın`ın Tutumunu Nereye Koyacaksınız,?

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genle Başkan Gani Kaplan Kürsüden İndirildikten sonra Gerçekleşen Açılış Töreninin aşamaları

  AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede gulbank okuyarak Isparta Cemevi’nin açılışını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı, Vali, Parti temsilcileri ile birlikte

  AABF İnanç Kurulu Yönetim Kurulu üyesi Hasan Ali İçlek Dede ve Protokol ile birlikte Cemevine geçtiler Dede gulbank okuyarak Delil uyardı. Belediye Başkanı, Vali, Parti temsilcileri ile birlikte

  AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede Semah yürüyen ( Dönen ) Gençlere gulbank okuyarak 45 Dakika Semah Gösteri sundular. Belediye Başkanı, Vali, Parti temsilcileri ile birlikte izlediler.

  Cemevi açılış töreninin yakından ve uzaktan AABK ile ilgisi yoktur diyorsunuz fakat
  Gani Kaplan Beni Alevi Birlikleri Federasyonu (AABK) adına Veli aydın tarafından Davet edildim diyor, Gani Kaplan`ın açıklamasını Gündeme ilintili Video ve Tv Programlarından Bula bilirsiniz

  Kürsü yönetimi Özkan Lafatan`ın elinde Belediye Başkanı`nın Müdahalesi, Gani Kaplan Başkanın Mikrofonunun Kapatılması, Gani Başkana Son sözünü söyle Bitir denilmesi Alevi Örgütlülüğüne yapılacak en büyük Yanlıştır.

  Yol Tv Programında Özkan Lafatan Gani kaplana Hitaben seni kürsüden indiren oldumu sayın Gani Kaplan diye soru sordu

  Sevgili Özkan Birini Kürsüden indirmek için yakapaça, kolundan bacağından sürüklyerek indirmek gerekmiyor, Mikrofonu Kapatılarakta İndirilir, Son sözünü seyle diyerekte İndirilir aklımızla Alay etmeyin

  Yılardır Sivas, Çorum, Maraş Katliamı anmalarına Katılan biri olarak Eleştirilerime Tahamül edemiyorsunuz Katılmayanların Eleştirilerine nasıl tahmül edeceksiniz,?

  Ayrıca Sivas, Çorum, Maraş anmalarına Katılmanız Bu toplum adına faşist, Irkçı, Kafatasçı gericiler ile bir araya gelme hakkını kimse size vermiyor.

  Her Halkın, Toplumun ve bireyin kendi doğrusu vardır, Hiç kimse kendi doğrusunu Genel doğru olarak Başka bir halka, Topluma bireye dayatamaz, dayattığı noktada İp kopar, İPİ KOPARDINIZ

  Kürsüden sonraki Açılış aşamalarına Katılan(AABK )Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Yol Tv Yöneticileri ve İnanç Kurulu yöneticileri Derhal istifa Etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.