Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak Katliamı davasına katılım çağrısı

DAD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Mustafa Karabudak, Madımak Katliamı’nın firari sanıklar yönünden devam eden yargılamanın yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Madımak Katliamı’nın 6 Ekim’de görülecek duruşmasına ilişkin Ankara Dersimliler Derneği Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Ankara Dersimliler Derneği (ADD) temsilcileri de katılırken, Madımak Düzen Komitesi ve Ankara Vartolular Derneği imzacı olarak destek verdi.

‘YALNIZ ALEVİLERE DEĞİL’

DAD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Mustafa Karabudak, Madımak Katliamı’nın devlet tarafından organize edildiğini, gerici ve tetikçi kesimin hayata geçirdiğini söyledi. Karabudak, “Özünde yalnız Alevilere değil, ezilen, ötekileştirilen her kesime yapılmış bir saldırıdır. Devletin yıllardır sürdürmekte olduğu tekçi, ötekileştirici bu zihniyetin getirisi olarak devam eden katliam politikaları, gittikçe saldırganlaşarak, muhalif kesime hiçbir can güvenliği ve yaşam hakkı tanımamaktadır. Benimsedikleri bu korkutma üzerine dayalı ayrımcı tutumları, gündelik hayatta dahi varlığını korumaktadır” şeklinde konuştu.

Yakın tarihte devletin saldırgan ve haksız politikalarına boyun eğmeyenlerin hedef olduğunu belirten Karabudak, “Roboski, Ankara Gar, Suruç, Diyarbakır, Antep başta olmak üzere Sur, Cizre, Nusaybin’de canlarımız katledilmiştir” dedi.

‘KATİLLERİN ADRESLERİ BİLİNİYOR’

Madımak Katliamı ana davasının zaman aşımına uğratıldığını hatırlatan Karabudak, “Gelinen süreçte mahkeme firari üç katilin yakalanmadığı için devam ediyor. Üç katil Almanya’dadır ve adresleri bellidir, Türk devleti can alan katilleri, katliam sanığı olarak kırmızı bülten çıkartmadığı için yakalanıp iade edilmemektedir” şeklinde konuştu.

Duruşmaya katılım çağrısı yapan Karabudak, “Biz Aleviler, Kürtler, Sol, Sosyalist, Demokratik güçler; ezilen, ötekileştirilen ve yok sayılanlar olarak, 6 Ekim Çarşamba günü, Ankara Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde, saat 14.00’da, Madımak duruşmasında hak ve hakikat için, nahak zihniyete karşı birlikte olalım. Bizlere yapılan bütün katliamların hesabını soralım” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.