Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

6 partiden ‘parlamenter sistem’ toplantısı sonrası ilk açıklama

TBMM’de, 6 partinin gerçekleştirdiği çalışmanın üçüncü toplantısının ardından İyiParti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem açıklamalarda bulundu.
“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisi için daha önce iki kez bir araya gelen altı muhalefet partisi, üçüncü toplantıyı bugün TBMM’de yaptı. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İyi Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Deva Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, toplantıya verilen arada, şu açıklamayı yaptı: ”Çalışmalarımız son derece verimli geçiyor. Çünkü temel ilkelerde uzlaşıyoruz. Çalışmalarımız devam edecek. Toplantılarımız devam edecek, çünkü son derece faydalı son derece verimli geçiyor.”

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin temel ilkelerini görüştüklerini belirten Erkek, sık sık toplanacaklarını ifade etti.

‘HER SALI YİNE BU SAATLERDE…’
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem ise şunları söyledi: ”Bugünkü toplantının çerçevesi bundan sonraki çalışmalarımızı hangi yönde yapacağımız hangi başlıklar altında yapacağımız konusunda toplandık. Çok verimli bir çalışmaydı. Bundan sonra her Salı yine bu saatlerde, yine bu Meclis’in salonlarında toplanmaya devam edeceğiz. Ve de büyük bir hevesle ve gayretle bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bir tek önümüzdeki hafta bir ayrı programdan dolayı çarşamba günü toplanacağız. Ana başlıklarımızın ne olduğuna baktık. Ne kadar zaman dilimi içinde bitirebileceğimize ilişkin bir görüşmemiz oldu. Ortak ilkelerde aynı şeyleri düşünüyoruz. O ortak ilkelerin içindeki en önemli şeyleri bütün olarak hazırlayıp genel başkanlarımızın önüne sunacağız. Ama hepimiz zannediyorum altı partide yaptığımız işten son derece memnunuz.”

Erdem, nihai bir metnin yazımına ilişkinse “Şu anda bunun için bir şey söylemek aslında erken ama yine de herhalde önümüzdeki yılbaşını bulur diye tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Toplantıların genişletilmeyeceği belirten Erdem, “Bunu sadece genel başkanlarımızın talimatıyla 6 partinin hukuk başkanları olarak ya da hukuk başkan yardımcıları olarak hukuktan sorumlu genel başkan yardımcıları olarak sürdürüyoruz. Fakat yanımıza bir yardımcımızı işlerimiz biraz daha hızlanabilsin, kolaylaşsın diye önümüzdeki toplantıdan itibaren alacağız” dedi.

Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Farkındaysanız aslında süreç doğal bir şekilde gelişiyor. Dolayısıyla; parlamenter sisteme bu ülkenin şu anki gerçekten ekonomik sıkıntılarından, her türlü idari sıkıntısından bu bir anlamda devlet yönetiminin neredeyse iflas etmesi, yönetilemez hale gelmesinden çıkış için çare olarak gören ve güçlü bir parlamenter sisteme bu ülkenin ihtiyacı olduğuna inanan diğer partilerde bize tabi ki katılabilir. Niye olmasın?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.