Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Koçgiri’de katledilenler, Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde anıldı

Avrupa Koçgiri Kültür Merkezi (AKKM), Koçgiri Katliamı’nın 100.Yılında, Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde düzenlediği kitlesel bir etkinlik ile katliamdan hayatını kaybedenleri andı. Anma etkinliği Ana ve Dede’nin birlikte delili uyandırıp gülbankı okumalarıyla başladı. Deli uyandırılırken salonda buluna  hekeş Koçgiri katliamında hayını kaybedenleri için bir dakikalık saygı duruşuna cağırıldı. Saygı duruşunun ardından deli uyandıran ana Alevilere, Kürtler, ana dilin önemine ve Koçgiri’ye ilişkin etkili bir konuşma yaptı.

Anma etkinliğini Yazar Erdal Yıldırım, Bahri Yüceşan ve Gültekin Uçar, Koçgiri direnişi ve katliamı üzerine konuşmalar yaptılar.

Lale Koçgün, Cemil Qoçgiri, Grup Meşk, Nadin Tanrıverdi, Eser Özcan ve Ozan Olgun sahne aldıkları anmada Koçgir  ezgileri, ağıtları ve Alevi deyişleri söylendi.

“Unutmadık, unutturmayacağız!” çağrısı ile geçekleştirlen anmada  Ali Koçak  ve Esma Yıldız  şiir okudu.

Avrupa Koçgiri Kültür Merkezi (AKKM) tarafından Bergisch Gladbach’ta düzenlenen kitlesel anmaya  ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ‘‘Koçgiri İsyanı – katliamı 100.yıl anması yitirdiklerimizin anılarına yakışan yoğun bir kitlesel katılımla gerçekleşti. AKKM yöneticileri, panelistler, konuşmacılar, sanatçılar ve salonu dolduran Koçgirililere ve dostlarına binlerce selam olsun‘‘ denildi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.