Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ATİK, Gazeteci Hüseyin Şenol’a yönelik tehdit saldırısını  kınadı

Sosyalist kimliğiyle tanınan ve Almanya’da yaşayan gazeteci Hüseyin Şenol, mermiyle tehdit edildi.

Merkezi Güney Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan, 31 yıldır “Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı anti-faşist gazete” şiarıyla çıkan Merhaba gazetesinin kurucusu Hüseyin Şenol mermiyle tehdit edildiğini bildirdi.

Merminin, Şenol’a ait gazetedeki posta kutusuna bırakıldığı belirtildi.

Halen Merhaba gazetesinin yazı kurulunda yer alan gazeteci-yazar Şenol, aynı zamanda “Sansüre inat” şiarıyla yayın yapan muhalif haber sitesi Avrupa Demokrat’ın düzenli yazarları arasında yer alıyor.

Polisin de araştırmasını sürdürdüğü olayla ilgili kısa bir açıklamada bulunan Hüseyin Şenol, “Resmi veya gayriresmi Türkiyeli faşistler de olabilir” dedi.

Şenol, mermili tehdidin ırkçı Alman Nazilerinden de gelebileceğini belirterek “Sonuçta, duruşumuz ve mücadelemiz her iki tarafın ırkçılarına, faşistlerine karşı” diye ekledi.

Şenol, her alanda faşizme ve ırkçılığa karşı mücadelesi sürdüreceğini belirtti.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), yazılı bir açıklama yaparak Hüseyin Şenol‘un mermiyle tehdit edilmesine sert tepki gösterdi..

ATİK tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

‘‘Avrupa Demokrat İnternet gazetesi ve Merhaba gazetesi yazarlarından Hüseyin Şenol’un posta kurusuna mermi bırakılarak tehdit edilmeye çalışılmıştır.

Son süreçte faşist TC’nin Avrupa’ya gönderdiği MİT elamanlarının olduğu defalarca basına yansıdı. Ayrıca kısa süre önce Düsseldorf’da bunlardan birisi silah, yüzlerce mermi ve 40 civarında isimle Göz altına alındı. Üzerinde çıkan isimlerin öldürmek için görev aldığı insanlara ait olduğu basında yayınlandı. Gene son süreçte bir çok gazeteci tehdit edilmiş ve bunlardan bir kısmı şiddete uğramıştır.

Diğer bir gerçeklik ise Almanya’da Nazi çetelerinin gizli silahlı örgütlenmelerinin de olduğudur. Bu çetelerin son yıllarda bir çok yerli ve göçmene yönelik silahlı saldırıda bulunduğu da bir gerçekliktir.

Hüseyin Şenol’a yönelik bu tehdidin bu gerçeklikten farklı değildir. Faşist çetelerin bu tür saldırıları ne ilktir, nede son olacaktır. Fakat hiç bir saldırı Hüseyin Şenol’un haklı mücadelesini engelleyemeyecektir. Çünkü faşizme, ırkçılığa ve her türden gericiliğe karşı mücadele haklı ve meşrudur engellenemez.

ATİK olarak; Hüseyin Şenol’a yönelik tehdit girişimini kınıyor ve Hüseyin Şenol’un yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Faşizme, Emperyalizme, ırkçılığa ve her türden gericiliğe karşı haklı mücadelemiz çete tehditleriyle ve saldırılarıyla engellenemez!‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.