Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF St.Pölten bileşenleri yeni Cemevininin açılışını muhteşem bir gece ile gerçekleştirdi

Mehmet Ali Demir /  Viyana

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) bağlı St. Pölten bileşenleri tarafından satın alınan Cemevi binasının açılışını muhteşem ile gece ile gerçekleştirdi.

Açılışta, AABF Genel Başkanı Özgür Turak, AABK Örgütlenme sorumlusu, Mehmet Ali Çankaya, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, CHP Bursa Milletvekilli Orhan Sarıbal hazır bulundu.

Zekiye Bilgin Ana‘nın, Avusturya yol  ve erkan kurulu dedeleriyle birlikte gülbank okuyup çerağ Uyandırmasıyla  başlayan açılışta, St. Pölten Cemevi  Eşit Başkanları Ali Çimen ve  Alişan Bakırın konuşma yaptılar. Eşit başkanların konuşmasından sonra  sırasıyla  diğer Cemevlerinden gelen başkanlar, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker,  HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve CHP Bursa Milletvekilli Orhan Sarıbal birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sanatçılardan Gülistan Keleş, Taner Özdemir ve Metin Karataş Sahne alarak muhteşem bir müzik dinletisi sundu.

Gece çekilen halaylar ile sona erdi.

Açılışı, Özgün TV ve  Yol TV canlı yayınlandı.

NE OLMUŞTU:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK ) bileşenlerinin satın aldığı,  Avusturya AABF tarafından kurulan uzun yıllar AABF çatısı altında  kalarak yola hizmet veren,  St. Pölten Cemevi, Mehmet Mercan ve ekibi tarafından AABF’den koparılmış, cemevi borçlarını ödeyememe nedeniyle haciz yoluyla satışa çıkarılmıştı.

AABF Genel Başkanı Özgür Turak, bu gelişimler üzerine önce yazılı bir açıklama yaparak, St. Pölten Cemevi Başkanı,Mehmet Mercan’a ve yönetimine bir hafta içinde istifa etmeleri için çağrıda bulunmuştu. Ancak gerek AABF’nin, gerekse AABK’nın, Mehmet Mercan ve yönetimiyle yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca; kıs süreliğine askıya alınan yeni Cemevi satın alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.