Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MERSİN CEMEVİ’NİN CEM SALONU DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI.

2018 yılından beri tadilatta olan Mersin Cemevi’nin cem salonu düzenlenen törenle açıldı. Düzenlenen açılış törenine; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri, Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanları, Akdeniz Belediyesi Başkanı M. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Mezitli Belediyesi Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, CHP Eski Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Akdeniz Belediyesi önceki Başkanı Fazıl Türk, İyi Parti YİK üyesi ve önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Ali Özveren, Mesiad Başkanı Hasan Engin, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, Mersin Cemevi Danışma Kurulu Üyeleri, İş insanları, Siyasi parti temsilcileri,yurttaşlar katıldı.

Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede’nin okuduğu gülbengin ardından zakirimiz,Rıza Aydın canımızın seslendirdiği deyişle kadın canlarımız semah döndü.

ALEVİ İSMİNİ VERMEK İÇİN ÇOK UZUN BİR YOLDAN GELİYORUZ.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz,’’Cem Salonumuzun hizmete açılmasında hizmeti ve katkısı olan tüm canlara aşkı niyaz ederim. Aleviler Cemevlerindeki hizmet alanlarını genişleterek, dernekten dergâha dönüştürmelidirler. Cem salonunun yapısı ve hizmete uygun alanları ile, gelecekte Mersin Cemevi Alevi İnanç Akademisine dönüşebilir. Mersinde ve Mersin dışında bu doğrultuda çalışacak ve hizmet verecek kadrolar vardır.

1826 yılında kentlerde Alevi Bektaşi dergahları kapatıldı. Kırsallardaki Alevi Ocakları yasaklanınca, o günden günümüze Aleviler hep kendi seyitlerinin posta oturup özgürce ibadet yapma özlemi içerisinde oldular. Alevi ismiyle dernek kurmak yasaktı. Ülkemizde, yasalar çerçevesinde kurduğumuz dernek, federasyon, Cemevi gibi yerlere, Alevi ismini vermek için çok uzun bir yoldan geliyoruz. ’diye konuştu.

İNANÇ MEKÂNLARI RUHEN RAHATLAMA YERLERİDİR.

Kılavuz,’’İnanç mekânları ruhen rahatlama yerleridir. Ruhen rahat olmak içinde bedenen rahat olmak lazımdır. Bugün içinde bulunduğumuz mekana Cemevimiz diyorsak, inançsal, kültürel ve sosyal sorunlarımızın konuşulduğu, tartışıldığı ve hizmete dönüştürülüp ruhen rahatlayıp gönül huzuruyla ayrıldığımız mekanlardır. Bu Cemevini iç ve dış yapısıyla görkemli bir hale getiren ve fedakarlık yapıp katkı sunan, Cem Salonunun ve hizmet birimlerinin açılışında bizleri yalnız bırakmayan, Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su’ya, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk’a Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’e, Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’a, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e, Toroslar Cemimize katkı sunan Toroslar Belediyesi Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’a, Mezitli Cemevimize katkı sunan Mezitli Belediyesi Başkanı Neşet Tarhan’a, geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanları Macit Özcan ve Burhannetin Kocamaz’a, Yenişehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim Genç’e, CHP Mersin eski Milletvekili Hüseyin Çamak’a Cemevini gözleyip gözeten iş dünyasının değerli şahsiyetleri, Musa Timur, Ali Doğan, Mustafa Güler, Ali Özveren, Hüseyin Kış, Aziz Özcan, Şükrü Karakuş, Zeynel Aydemir, Hüseyin Olgun, Mazlum Pektaş, İbrahim Zorlu, Refik Filiz, Mustafa Çamak, Doğan Döldöş, Ali Aslan, Rukan Çat’a yıllar önce hiçbir hizmetten kaçınmayarak Cemevimizin başkanlığını yapıp Cemevine emek veren, taş üstüne taş koyan değerli Şube Başkanlarımıza, Hasan Bayrak, Mustafa Özbakır, Haydar Karabulut, Hüseyin Özveren, Hüseyin Ali Baysal’a ayrıca, Mimar Ünal Şahin’e isimlerini sayamadığım ve bu cemevinde damla damla katkıları olan canlarımıza teşekkür ederim. Bir bütün olarak Cemevimizin eksikleri ve noksanlıkları bitmedi. Nasip olursa önümüzdeki dönemde görevde kalırsak onları bir program dahilinde hep beraber tamamlayacağız.’’ Diye konuşmasını sonlandırdı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su,’’Cem Salonuna emek ve katkı sunan herkese çok teşekkür ederiz. Cemevlerine valilik ve kaymakamlıklar olarak yardım ediyoruz. Devlet olarak ülkemizdeki her kültürün, her inancın, yaşaması ve yaşatılmasına gayret ediyoruz. Bu çerçevede Cemevine karınca kararınca destek sunduk. Birlik beraberliğimizi ve varlığımızı daha da güçlendirecektir. Cem Salonunun hayırlı olmasını diliyorum. ’diye konuştu

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, ‘’ Mersin Cemevi Cem Salonuna ve diğer cemevilerine katkı sunan canlarımıza teşekkür ediyorum. Geçmişten günümüze kadar, taş üstüne taş, arasına da bir parça harç koyan kim varsa, Hak razı olsun.’’diye konuştu.

Sanatçılarımızın sahne aldığı dinletiden sonra plaket sunumuyla Program sonlandırıldı.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.