Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler, 30 Kasım 2021 tarihinde  Avrupa Konseyi‘nin önünde bir kez daha tüm dünyaya taleplerini haykıracak!

Aleviler, 30 Kasım 2021 tarihinde  Avrupa Konseyi‘nin önünde bir kez daha tüm dünyaya taleplerini haykıracak!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Cumhuriyeti devletinin Alevileri resmen tanınmamasının ve hukuksal statü sağlamamasının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin din ve vicdan özgürlükleriyle ilgili 9’uncu maddesinin ihlal edilmesi olarak değerlendirmişti. Bu değerlendirme doğrultusundan  Alevilerin  hak ve özgürlükleri kapsamından  Cemevleri’nin ibadethane olduğuna , zorunlu din dersinin kaldırılmasına,  nüfus cüzdanlarının dini hanesinin  din ve inanç  özgürlüğüne göre yenden düzenlenmesi ilişkin  bir dizi   kararlar almıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen  AKP iktidarı  AİHM kararını uygulamıyor.

AİHM kararını uygulamasını istiyor. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 30 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında Strasbourg ‘da yapacağı toplantıda,  AİHM’nin Alevilerin hukuksal talebi üzerine aldığı kararlara Türkiye’nin uymasının nasıl sağlancağınıda görüşecek.

Avrupa  Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi‘nin  düzenleyeceği toplantının başladığı gün olan 30 Kasım’da, Strasbourg’taki Avrupa Konseyi‘nin önünde  kitlesel bir basın açıklaması yapacak.

AABK, KİTLESEL KATILIM CAĞRISI YAPTI

 Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), 30 Kasım’da, Strasbourg’taki Avrupa Konseyi‘nin önünde düzenleyeceği basın açıklamasına kitlesel katılım çağrısı yaptı.AİHM kararlarının  uygulanması talebiyle 30 Kasım’da  yapılacak kitlesel basın açıklamasına ilişkin sosyal medya üzerinden yapılan AABK açıklamasında, Aleviler olarak artık, Avrupa Birliği, AİHM ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kendi aldıkları kararlara saygı duymaya ve ivedilikle somut adımlar atmaya davet ediyoruz. Bu bağlamda katılımı yüksek kitlesel basın açıklamamıza hepinizi davet ediyoruz. Ayrıca AKM- Cemevlerimizin katılımın yoğun olması konusunda şimdiden hazırlıklara başlamalarını önemle rica ediyoruz” denildi.

‚‘‘Bildiğiniz üzere AİHM Alevilerin hak talepleri kapsamında ” zorunlu din dersleri, cemevi statüsü, nüfus cüzdanı din hanesi” gibi konularda aldığı kararlar var‘‘fadelerinin yer aldığı AABK açıklamada, şunlar kaydedildi: ‘‘AİHM aldığı kararları ısrarla uygulamak istemeyen AKP/MHP iktidarı, çözümsüzlük politikalarını kararlı bir şekilde sürdürme niyetinde.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 30 Kasım ile 2 Aralık arasında Straßburg’da bir araya geliyor. Toplantının gündem maddelerinden bir tanesi de Aleviler gasp edilen hakları ve AİHM’nin Alevilerin hukuksal talebi üzerine aldığı kararlara Türkiye’nin uymaması ve uygulamaması. Kısacası Avrupa Konsey Bakanlar Komitesi, AİHM aldığı kararları gözden geçiriyor.

AİHM kararları uygulansın ve somut adımlar atılsın şiarıyla, AABK olarak 30 Kasım 2021 tarihinde Straßburg Avrupa Konseyi önünde saat 11’de 4 dilde kitlesel basın açıklaması yapmaya karar verdik.

30 Kasım 2021, Saat 11:00’da Straßburg Avrupa Konseyi önünde ortak aklımızı, ortak vicdanımızı ve ortak mücadelemizi büyütmek ve taleplerimizi bir kez daha tüm dünyaya haykırmaya davet ediyoruz.

Aşk ile‘‘

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'AİHM Kararları Türkiye Uygulansın! 30 Kasım 2021 Saat 11.00'da Strasbourg'ta, Avrupa Konseyi' önünde ortak aklımızı, ortak vicdanımızı ve ortak mücadelemizi büyütmeye ve taleplerimizi bir kez daha tüm dünyaya haykıtuaya davet ediyoruz Asimilasyona HAYIR! Ayrımcılığa HAYIR! Zorunlu din derslerine HAYIR! Diyanet İşleri Başkanlığı na HAYIR! Alevi köylerine Cami yapımına HAYIR! Alevilerin kamu kuruluşlarından dışlanmasına HAYIR! Alevilere yönelik kin ve nefret söylemine HAYIR! Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu' görseli olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.