Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Seyit Rıza ve arkadaşları Göppingen’de anıldı

Dersim İnşa Kongresi ve Dersim Soykırımı Karşı Derneği, Almanya’da gerçekleştirdiği bir etkinlik ile idam edilişlerinin 84’üncü yılında Seyit Rıza ve arkadaşları ile Dersim Tertelesi’nde katledilenleri andı.

Dersim İnşa Kongresi ve Dersim Soykırımı Karşı Derneği, Almanya’nın Stuttgart şehri Göppingen kasabasında düzenlediği bir etkinlik ile Dersim Tertelesi’nde katledilenleri andı. Göppingen Alevi Kültür Merkezi’nin de desteklediği anma programında idam edilişlerinin 84’üncü yılında Seyit Rıza ve arkadaşları yad edildi.

Program kapsamında gerçekleştirilen panele ise Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Demir Çelik, Dersim İnşa Kongresi (DİK) Eşbaşkanı Hülya Yer, yazar Hüseyin Yeter ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşitbaşkanı Hüseyin Mat katıldı. Ali Güler’in moderatörlüğünde yapılan panelde, etnik kimlik, inanç kimliği, soykırımda kadın ve soykırımın siyasi boyutu konusu tartışıldı.

Fiziki soykırımın geçmiş dönemde yapıldığını belirten konuşmacılar, günümüzde soykırımın asimilasyonlar ile devam ettiğini kaydettiler. Dersim Soykırımı’nın uluslararası alanda tanınması için bir araya gelinerek, mücadele yürütülmesi ifade edildi.

DİK Eşbaşkanı Hülya Yer, kadın soykırımının devam ettiğini söylerken; Dersim’de kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun hala bulunamamasına dikkat çekti.

Program, Mehmet Çapan’nın 1938 için söylediği ağıtlarla son buldu.

Ali Güler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.